| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare adresata fetelor in general:Ce remedii folositi impotriva durerilor menstruale(la mine prima zi e groaznica, dar nu in fiecare luna, o data la 2-3 luni)? Care este starea voastra in aceasta"perioada neagra", cum va simtiti? De ce simtim in perioada asta ca suntem"mai dezvoltate"fizic(de parca am mai lua cateva kg in plus, fata de celelalte zile cand ne revenim la greutatea normala)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am dureri foarte mari, greturi (uneori si varsaturi) si o stare de completa moleseala, practic as dormi nonstop. Dar fiindca asta se intampla in fiecare luna, nu pot sa las aceasta stare neplacuta sa-mi influenteze viata sau relatiile cu ceilalti, asa ca m-am obisnuit sa strang din dinti si sa ma comport normal. Iau Nospa fiindca uneori ma doare asa de rau ca nici nu pot sa cobor scarile si in rest ma stapanesc si ma port mormal. Nu-i usor, dar mi se pare normal, nu-i nimeni obligat sa-mi suporte mie hachitele.

luciana
| luciana a răspuns:

Neaparat, 2-3 cani de ceai /zi de cimbru ( cimbrisor), cat dureaza ciclul menstrual. Nici nu banuiti ce propietati curative si salvatoare acest ceai, ca regleaza ciclul si durata lui, combate crampele menstruale. O lingurita cu varf de planta se pune peste 250 ml de apa fiarta, se lasa 1 minut sa "traga ", apoi se strecoara si se bea cu inghitituri mici. Sanatate maxima si numai bine, Lucien.

luciana
| luciana a răspuns:

In aceasta perioada, suntem suparacioase, suferim, nimeni nu ne intra in voie, suntem mai umflate, moracanoase si este si normal, dar apoi, - dupa, devenim zvelte si surazatoare, totul reintra in normal, ne simtim bine si devenim comunicative. Lucien.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu sunt foarte norocoasa happy Pentru ca nu am absolut nici o durere happy Foarte rar ma mai doare si pe mine burta.Si nu tine mai mult de jumatate de ora happy '' Perioada asta negra '' ma tine cam 3-4 zile big grin
Incalzeste putina apa, pune-o intr-o sticluta si aseaza-o pe burtawinkingO sa iti mai treaca durerea happy
Poti sa iei si un NurofenwinkingTe va ajutakiss

| UndercoverGirl_1581 a răspuns:

Eu nu simt ca ma ingras, in schimb am foooarte rar acele dureri, dar si cand le am crede-ma ca imi vine sa sparg peretiilaughing si sa nu cumva sa vorbeasca cineva cu mine ca imi vars nervii pe el/ea, de obicei stau acasa cand am acele dureri si imi vars nervii pe mama, deja stie ca mai bine ma lasa in pace toata ziualaughing impotriva durerii nu stiu, poate algocalmin, pune-te si incearca sa dormi cand te doarewinking

| AdaIoana18 a răspuns:

Prima zi este groaznica, dar iau Nurofen si pentru cateva ore imi trece absolut durerea.

| amandina_9414 a răspuns:

Nurofen forte 400 sau Ibuprofen.nurofenul e cel mai bun dar am inteles ca afecteaza si la coloana.incearca sa masezi locul dureros, acolo jos si sa stai intinsa cu picioarele ghemuite.sau o fiola de algocalmin te poate ajuta.
succes! stiu ca e nasol. sper ca ti-am fost de folos. o zi frumoasa!

| Helvete a răspuns:

Eu in primele 2-3 zile iau un Nurofen sau un Algocalmin, depinde de ce am in momentul acela prin casa, dar mi se pare ca Nurofenul este mai bun si isi face efectul mai repede. Mie numai cu pastile imi trece, si ma tine cam 12 ore, cu alte remedii nici atat straight face

| gossipgirlxoxo a răspuns:

Nurofenul ajuta.sa tii un bidon cu apa calda(leacuri babesti)...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe mine in 3 ani si ceva de zile m-a durut de 2-3 ori burta in prima zi.in rest totul e okhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apeleaza la un medic sau ia antinevralgic, gandeste poz, fii relaxata; poate fi si ereditar! Sanatate!

| dada_2571 a răspuns:

Si pentru mine prima zi e groaznica, dar incerc sa nu iau nimic ca sa nu-mi obisnuiesc corpul cu medicamente.