| TheSeventhSin a întrebat:

(Intrebare este legata atat de cearcane cat si despre ce anume ar trebui sa mananc in cazul in care sunt slab dar vreau sa ma ingras sanatos si daca e posibil si destul de rapid)
Salut, stie cineva vreun remediu natural prin care pot scapa de cearcane? (Pana acum ma jucam foarte mult la calculator chiar si 6 ore in continu si ma culcam tarziu)
Dar acum ca am crescut mi-a "pierit" tot cheful de calculator si as vrea sa incep sa fac mici modificari care ar putea sa-mi schimb aspectul asta.
De jucat pe calculator nu ma mai joc, de culcat tarziu nu ma mai culc decat undeva pe la 10-11 seara.
Dar ce alt ceva as putea face?
Mai sunt si slabut si nu prea mananc, puteti sa-mi faceti un mic "meniu" pe care sa-l mananc pe intreaga zi si sa fie si sanatos/benefic pentru corp?
Gen sa ma ingras putine (As prefera cu 10 kg pentru ca am 55k parca, la inaltime de 1, 78 si nu e bine deloc)
Eu pe zi nu manac decat foarte putin si cand mananc, mananc prostii.
As vrea sa imi spuneti ce samananc dimineata la pranz si seara + ce gustari intre mese as putea sa mai iau.
Repete sa fie sanatos dar sa ma si ingrase.
Dau funda celui mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| bmerry a răspuns:

In ceea ce privește cearcănele, ele se vor retrage in timp, daca tot spui ca nu mai petreci atat de mult timp la calculator. Daca vrei sa dai un impuls grabirii retragerii cearcănelor, trebuie sa iti respecți programul de somn iar cel mult, poti incerca niste măști speciale pe care le gasesti in majoritatea supermarketurilor in zona cosmeticelor. De regula sunt niste benzi micuțe care se tin la frigider si se pun dis de dimineata sub ochi, pentru 15 minute. Daca vrei rezultate urgente, intr-o ultima instanța, poti incerca sa faci niste tratamente cosmetice de specialitate.

In ceea ce privește "meniul" cred ca este destul de gresit sa ti-l faca cineva care este in necunoștință de cauza. El se face in funcție de înaltime, vârsta, greutate, nivelul de grăsime din corp, nivelul de apa din corp, etc. Pentru asta poti vizita un nutriționist. Acolo se fac o serie de analize si primesti un meniu personalizat.

Mult succes in drumul tau spre schimbare.winking