| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru fete.De ceva timp, vad mai mereu un fel de lichid vascos alb pe chilot.Am inteles ca este ceva normal doar ca imi curge cam des.De exemplu: imi iau chilotii dimineata si pana la pranz, vad acel lichid care ma ud mereu si trebuie sa ma schimb de multe ori pe zi.Tin sa mentionez ca menstruatie am de aproximativ 3 ani deci nu e acel lichid care iti vine inainte de asta.Stie cineva oare de ce si ce as putea face? Nu vreau sa merg la medicul ginecolog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată :D

"Scurgerea vaginală alb-gălbuie" despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.
Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune!

| OoBunnyoO a răspuns:

Trebuie sa mergi la ginecolog. Cel mai probabil este vorba de o infectie vaginala. Nu este nicio rusine sa mergi la ginecolog, din contra chiar, inseamna ca ai grija de sanatatea ta.
Unele infectii vaginale nu au niciun simptom, iar altele au doar un simptom (precum la tine secretia vascoasa). Nu trebuie intotdeauna sa ai si mancarimi si miros ciudat ca sa ai o infectie vaginala.

| Holy2010 a răspuns:

Daca nu ai si alta simptomatologie asociata precum mancarime, usturime, miros neplacut sau modificarea cantitatii si a aspectului scurgerii vaginale poti sa foloseti panty liners in loc sa schimbi lenjeria atat de des si nu cred ca e cazul sa-ti faci griji.

| ABCD122 a răspuns:

Nu te teme! Este ceva absolut normal, unor fete le "curge" mai mult altora mai putin, insa daca observi ca te uzi in FIECARE zi cu acea secretie mai bine viziteaza un ginecolog. Ca sa fii curată mereu, puneti un absorbant zilnic.