| Madayna a întrebat:

Intrebarea este: De ce respir greu si uneori simt ca ma sufoc? Am hipotiroidism, iau euthyrox 50 si s-a mai ameliorat, doctorii spuneau ca din cauza asta respir greu, o perioada n-am mai avut probleme dar acum iar a aparut senzatia asta de sufocare. Ecografie cardiaca buna, am tahicardie sinusala si plamanii sunt ok. Care credeti ca e cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Daca nu ti-a iesit nimic in neregula la analizele fizice, poate este vorba de o reactie psihosomatica. De regula, reactiile psihosomatice par a fi probleme fizice, dar sunt declansate la nivel mental. Este posibil sa fie vorba de stres, de emotii foarte puternice, de o experienta traumatica. Ar trebui sa vezi cand ai inceput sa ai problema asta si daca apare doar in anumite momente.

| Madayna explică (pentru OoBunnyoO):

Mai rau se agraveaza cand sunt in mijloacele de transport, si eu ma gandeam ca e ceva mental care mi-o provoc singura. Ar trebui sa merg la psiholog pentru asta?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Madayna):

Este posibil, ai putea incerca la un psiholog, sunt specializati pe mai multe domenii, ai putea incerca un psiholog cu specializarea asta.
Tiroida nu cred ca are vreo legatura, atat timp cat este hipo, probabil ar fi putut sa iti cauzeze niste probleme la respiratie daca era vorba de hipertirodie.

| Madayna explică (pentru OoBunnyoO):

Problema e ca si tatal meu are dificultate in respiratie si cu siguranta si el are probleme cu tiroida, doar de la el am mostenit-o, doar ca nu a fost la doctor deocamdata. Tind sa cred ca este din cauza tiroidei dar nu exclud nici psihologul.

| giony54 a răspuns:

Cauza este dereglarea tiroidei cum a spus medicul, dar nu se rezolva cu euthyrox, trebuie tratament naturist pe sistem nervos deoarece de acolo s-a dereglat tiroida pe stres, oboseala, alimentatie deficitara. Se trateaza cu Rhodiolin, Evening Primrose Oil pe care le gasiti aici htt://www.mypurnutrition.com/produse/.

| Madayna explică (pentru giony54):

Pot sa iau acele pastile fara consultatia medicului? Ma gandesc sa nu-mi faca rau pentru ca n-am mai luat asa ceva niciodata

| giony54 a răspuns:

Da poti sa ei fara recomandarea medicului, cu toate ca o ai, sunt naturiste si nu fac rau sunt reglatoare.

| Madayna explică (pentru giony54):

Eu am o problema cu pastilele mai mari si de obicei le tai, afecteaza cu ceva beneficiile pastilei?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Madayna):

Daca si tatal tau are problema asta, atunci cel mai bine incearca intai sa te axezi pe un control la tiroida.

| HowdidIgethere a răspuns:

Pau nu-i pentru hipertiroidie asta? Vezi ca s-au mai intamplat cazuri cand se luau tratamentele pe dos pentru tiroida. Daca ai TSH mic, e hipertiroidie.

| Madayna explică (pentru HowdidIgethere):

Am hipotiroidie pentru ca aveam TSH-ul marit.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Madayna):

Corect, daca ai TSH marit ai hipo. Poate e bine sa faci analiza mai des, si FreeT4. Eventual sa mai mergi si la un alt medic. E important si dozajul la medicamentele astea. Si cred ca e bine ca si naturistele sa ti le recomande tot un medic, bolile endocrine sunt mai "pretentioase".

| alx17 a răspuns:

Poate este ceva in aer si esti alergica sau poate ai astm...

| Madayna explică (pentru alx17):

Plamanii sunt ok deci astm nu am, nu stiu ce sa zic despre alergie...

| alx17 a răspuns (pentru Madayna):

Sper ca te-am ajutat...