Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea mea este daca am apendicita?
Am temperatura 36, 6
Si simt intepaturi in partea dreapta in mai multe locuri, inclusiv in zona apendicului.
Este posibil sa nu am simptome ale apendicitei in afara de intepaturi si totusi sa am apendicita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Apendicita are de multe ori manifestari atipice, de asemenea intepaturile in zona apendicelui nu sunt intotdeauna cauzate de apendicita.
Oricum ar fi, daca suspectezi ca ai avea asa ceva, cel mai bine este sa mergi la medicul de familie, un scurt consult te scapa de griji, sau poate preveni o peritonita atunci cand este cazul.

| nikol a răspuns:

Ar trebui sa te duci totusi la un control poate o fi de la apendice dar daca asa sa nu dai in penitonita.

| znstr a răspuns:

Din cate stiu eu, la apendicita ai mai multe simptome printre care si dureri in capul pieptului, lipsa poftei de mancare, greata si varsaturi dupa aparitia durerilor abdominale, febra scazuta (cum ai tu), umflarea vizibila a abdomenului, constipatie/diaree, iar daca durerea din centru sau din partea superioara a abdomenului coboara in dreapta jos si radiaza spre picior cat sa-ti amorteasca, asta ar fi cam principalul simptom de apendicita. Un control la medicul de familie e gratuit si nu ti-ar strica. Mergi acolo si vezi! Pa pa.

| Molecula a răspuns:

Daca simti ca te tine in dreapta jos si piciorul cand mergi du-te repede la control, nu sta sa se sparga in tine ca apoi stai 2 luni cu furtunuri in stomac, asa stai maxim 5 zile in spital, nu sta sa se agraveze

| ArekkusuKage a răspuns:

Sintomele: Durere in partea dreapta jos
Durere asupra unui testicol
Greturi
daca ai unul din astea e posibil sa ai apendicita

| re1111 a răspuns:

Pai du-te si fa-ti un control nu dupa urechewinking