| anonim_4396 a întrebat:

In ultimul tipm simt ca un fel de unflutura in partea dreapta in zona apendicului si cateodata si o intepatura (mentionez ca asta mi se intampla de curand inainte doar ma durea de la efort)
Credeti ca ar putea fi apendicita?
O sa merg la medicul de familie sa fiu sigura dar vreau sa stiu si parerile voastre.
Multumesc de seriozitate.

FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Anonim000000003333 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi foarte repede la medic!
Principalul simptom al apendicitei este durerea abdominală. Această durere poate semăna cu o indigestie sau cu o mișcare a intestinelor ori o trecere de gaze.
Semnele și simptomele clasice de apendicită includ:
durere abdominală; inițial aceasta este vagă, difuză sau surdă, intermitentă sau colicativă (fiind o durere viscerală), localizată periombilical (în jurul buricului) sau în hipogastru (sub buric), urmând ca într-un interval de 4-12 ore să devină mai intensă, continuă și să localizeze în fosa iliacă dreaptă (prin iritarea peritoneului din jurul apendicelui apare durerea somatică).
anorexia (inapetența) este prezentă la majoritatea pacienților și precede apariția durerii.
grețuri însoțite de vărsături repetate; de asemenea poate fi prezentă pierderea apetitului alimentar.
constipație, durere de spate, o febră ușoară sau o meteorizare a abdomenului; la vârstnici, la copii și în anumite localizări atipice (retrocecală, pelvină) poate apărea diaree.
stare de oboseală și senzație de pierdere a energiei.
ebutul este brutal, aparand o durere vie, ascutita, la indoirea brusca a piciorului drept. Durerea iradiaza spre spate si coboara de-a lungul piciorului, fiind deosebit de intensa la mers. La palparea abdomenului intr-un anumit punct, acesta se intareste, devenind "de lemn", semn distinctiv al apendicitei. Durerile sunt urmate de greata si voma, precum si de cresterea temperaturii pana la 38-39 de grade. In apendicita, temperatura anala este mai crescuta cu un grad fata de cea axiala.

Citeste mai mult pe: http://stiri.acasa.ro/......00097.html

Sper ca te-am ajutat.

| StefanL a răspuns:

Nimic nu te poate ajuta decat un doctor... fuguta la el nu mai pierde timpul pe aici