| Skinnar a întrebat:

Is racit ma doare capul am nasul infundat si o oboseala+plictiseala cum sa scap repede de aceasta situatie? ma simt degeaba.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal sa ai stari de oboseala si indispozitie cand esti bolnav(nu neaparat racit), deoarece organismul consuma foarte multa energie pentru a se reface(mult mai multa decat de obicei)si ne lasa fara vlaga.Aceste stari vor trece odata cu raceala.Pentru asta,mananca supa si bea mult ceai usor fierbinte,imbraca-te bine,nu sta in curent,ai grija sa fie cald in camera ta si sa fii invelit bine. Opteaza pentru bai calde, in locul dusurilor, in aceasta perioada si usuca-te cat mai repede.Nu consuma alimente reci si nu bea lichide reci(doar la temperatura camerei).Daca-ti doresti un medicament pentru a grabi vindecarea,recomand calduros Oscillococcinum.Daca nasul nu este extrem de infundat,il va desfunda ceaiul cald. Daca este atat de infundat,incat sa nu poti respira, recomand calduros Olinth HA(m-a ajutat foarte mult cand am avut aceasta problema).In rest, multa odihna(cu ajutorul careia vor trece si durerile de cap). Insanatosire grabnica.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceai de soc îndulcit cu miere și o femlie de lămâie, fără baie generală, faci ordine în șifonier, citești, etc.
Pa, pa.

| ralucaralu a răspuns:

Ia ceva de raceala. Pentru plictiseala, uita-te la un serial sau citeste o carte.

| Captive a răspuns:

Buna!
Uita-te la un film de comedie.
Scarry Movie 1, 2, 3,4,5,6.
Sunt foarte bune.
Insanatosire grabnica!

| Skinnar explică:

Va multumesc tuturor dar din pacate doar 1 funda se poate da happy