| anonim_4396 a întrebat:

Iti intarzie menstruatia atunci cand iei antibiotice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca cumva luai contraceptive, fii atenta ca antibioticele scad eficienta lor si poti ramane insarcinata.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Destul de frecvent se intampla ca dupa un tratament antibiotic sa intarzie ciclul, nu te speria... daca intarzie mai mult de 2 saptamani poti sa te gandesti si o alta cauza a intarzierii ciclului... daca iei si anticonceptionale poate fi o mica problema ca antibioticele interactioneaza cu anticonceptionalele si pot duce la reducerea efectului de contraceptie... si se pot intampla surprize...

eileen
| eileen a răspuns:

Este posibil daca iei fier, mie mi s-a intamplat. Despre antibiotice nu stiu, inca nu mi s-a intamplat. Oricum, pentru sanatatea ta, nu este bine sa faci exces de antibiotice.

Alte răspunsuri
| leluc a răspuns:

Este posibil sa intarzie.

| Crissa_4407 a răspuns:

DA

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ....saptamana asta nu a venit ...desi trebuia ...singurul motiv cred ca e tratamentul cu amoxacilina...straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am luat tot amoxacilina timp de 3 zile si trebuia sa imi vina pe 24, dar inca nu mi-a venit. Deci cred ca antibioticele si raceala puternica pot intarzia menstruatia. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mie mi s-a intamplat la fel si nu stiu de ce nu imi vine menstruatia si de joi nu mai iau antibiotice...azi e luni! ma doare burta ca si cand ar trebui sa imi vina dar inca nici un semn...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu am ciclul regulat. in ianuarie mi-a venit pe 5, iar in februarie nu a mai venit deloc.in ianuarie a trebuit sa iau antibiotic pentru o durere de masea, iar la inceputul lui feb am luat din nou si am luat si ketonal(am luat un tub intr-o luna). este posibil sa imi intarzie de la antibiotice si ketonal?

| nwralice a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, trebuia sa-mi vina de 2 saptamani dar acum o luna am facut un tratamet cu antibiotice timp de o saptamana, mi-am facut si 3 teste de sarcina in saptamani diferite dar toate au iesit negative... am simptomele dar nici un semn de menstruatie...

| Mayyaa a răspuns (pentru nwralice):

Nwralice- si eu tot in aceeasi situatie ma aflu astazi mi-am facut un test si a iesit negativ, trebuia sa imi vina pe 3 iar tratamentul cu amoxacilina l.am intrerupt de 4 zile.ar trebui sa mai repet testul?

| Morosanu_Alina_1986 a răspuns:

Da,Am patit si eu culmea ca prima luna mi-a intarziat 8 zile si a doua luna adică acum sunt la a 4 zi dar am dureri menstruale si am facut si test. Deci antibioticile afectează si deregleaza cateva luni cm

| Scarlat_Iulia_1999 a răspuns (pentru Morosanu_Alina_1986):

Buna. Am si eu aceiasi problema acum. Am luat atibiotic din cauza unei raceli puternice si sunt in a 4 a zi de intarziere. La cate zile ti-a venit?