| andromeda147 a întrebat:

Îți poți face vaccinul la doar 1, 2 săptămâni după ce ai născut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Numai un medic iti poate spune asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Suna si intreaba medicul tau de familie, fiindca situatia ta este delicata.

| sierra1 a răspuns:

MEDICII spun că da

| Werrich a răspuns:

Femeile care alapteaza pot efectua vaccinul?
Nu se stie daca vaccinul se excreta in laptele matern. Dar pe baza cunoasterii detaliate a mecanismelor de actiune, specialistii afirma ca vaccinurile ARN m nu contin virus, deci prin vaccinare nu poate fi transmisa boala copilului alaptat, componentele din vaccin nu au potential sa afecteze copilul, ipotetic in cazul in care componentele din vaccin ar ajunge in laptele matern, acestea ar fi automat distruse prin procesul de digestie al copilului, mamele ce au beneficiat de vaccin sintetizeaza anticorpi ce pot trece prin laptele matern, astfel acestia vor fi benefici si copilului.

Opinia CDC este ca vaccinul nu este riscant pentru sugar, iar persoanele care alapteaza si au efectuat vaccinul nu trebuie sa intrerupa alaptatul.

ACOG de asemenea recomanda ca persoanele care alapteaza pot sa primeasca vaccinul.

In special acele mamici care alapteaza dar asociaza si factori de risc, dupa o discutie detaliata cu medicul, pot alege sa se vaccineze.

https://www.medicover.ro/......,406,n,286

| Dandinelle a răspuns:

Vorbește cu medicul ginecolog și medicul de familie. Recomandat este sa treci de perioada post-partum fara complicații iar dupa aia încetul cu încetul să-ți lași corpul sa-si revină.