| anonim_4396 a întrebat:

Iubita vrea sa renuntam o vreme la carne. E sanatos sa mancam o saptamana iepureste? Zice ca a gatit prea multa carne si nu mai suporta. Sa aiba o problema de sanatate oare? Eu ma simt bine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E foarte sănătos să mai renunți la carne

| Cristianne a răspuns:

Salut. Nu e o idee rea să renunțați la carne pentru o vreme, vă detoxificați puțin organele (carnea în mod excesiv poate dăuna grav) și mai mâncați și altceva. Eu sunt pesco-vegetariană de 5 ani și mă simt foarte bine, nu m-aș întoarce la carne decât dacă ar fi absolut necesar.
Am văzut că ai spus că tu te simți bine și că tatăl tău la fel - asta nu dovedește mare lucru în afara faptului că tatăl tău are un corp zdravăn laughing. Treaba cu carnea e ca ruleta, ori ai noroc, ori nu. Ca la fumat, de altfel: unii fumează 4 pachete pe zi timp de 50 de ani și n-au nimic, alții fumează 1 pachet timp de 2 ani și îi lovește boala. E vorba de noroc, dar doar pentru că ai noroc nu înseamnă că e și bine pentru sănătate. laughing
Cât despre iubita ta, nu cred că are vreo problemă de sănătate majoră, probabil chiar i s-a luat de carne. Se întâmplă des cu multe alimente, și multe alergii alimentare chiar așa se dezvoltă: consumând un aliment în exces până se satură organismul.

| Cosmin86 a răspuns:

Da, periodic ar trebui sa mancati asa o saptamana.
Mie imi place foarte mult carnea, mananc si 3-4 fripturi pe zi (in special in perioada de masa musculara), dar periodic am 1 saptamana sau 10 zile in care sunt vegetarian/vegan, apoi revin la normal.

Ajuta la echilibrul organismului.

| Eireann a răspuns:

O dieta vegetariana poate sa fie sanatoasa dar depinde forte mult de ce ma cati. Daca e compusa din cascaval pane si cartofi prajiti atunci evident ca nu. Daca perioada e scurta si alimentatia e variata e ok. Daca vreti pentru o perioada mai lunga - 6 luni, un an - atunci e bine sa va documentation cat mai bine fiindca exists riscul sa aveti niste carete de nutritive daca stilul de alimentatie nu este potrivit. Vitamina B12 si fierul sunt de obicei insuficiente in cazul vegetarienilor si veganilor. In rest, numai de bine, am fost vegetariana 12 ani si sunt vegana de 4 ani.

| FreddieM a răspuns:

Si eu ma simteam perfect, si la un control de rutina am descoperit ca sufar de pancreatita, glicemia mult prea mare, plus o infectie la vezica si o fabrica de nisip la rinichi.
Felicitari partenerei tale. Luati o pauza de la papat carne, e o initiativa inteleapta, asa va puteti regla parametri vostri vitali.
Un clar exemplu despre beneficiile lipsei carnii din alimentatie, in Polonia au facut un studiu asupra popuatiei civile in timpul WW2, si din cauza ca nemtii au sechestrat toate animalele populatiei, au fost obligati sa manance vegetale vreo 10 ani. Studiul a relevat ca s-au redus enorm bolile, in special cancerul, in randul populatiei. Dar dupa sfarsitul razboiului ghici, totul a revenit la,, normal''
Pace si vremuri mai bune

| Stropdeploaie a răspuns:

Prietena ta gandeste bine! Pacat ca nu o intelegi! Nu nu are nici o problema de sanatate! Nu stiu daca stii dar carnea ...este produsul cel mai toxic din tot ce exista pe piata! In carne se aduna toate toxinele! Nu i de mirare ca suntem pe primul loc la bolnavi de cancer din Europa!

| anonim_4396 explică (pentru Stropdeploaie):

Unde am zis ca nu o inteleg? Daca e atat de toxic eu de ce ma simt bine

| Stropdeploaie a răspuns (pentru anonim_4396):

Te o simti tu bine acum...dar peste ceva ani nu stiu daca te vei mai simti! Si stii ceva ....regret ca ti am raspuns oricum nu intelegi cat de toxica este carnea! Cauta pe net si ai sa te crucesti!

| anonim_4396 explică (pentru Stropdeploaie):

Tata are 94 de ani și nu trece zi fără să consume carne

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e toxic, dar nici zilnic nu e indicat sa mananci. Daca nu ai auzit pana acum exista oameni care nu mananca deloc carne ani de zile. Si supraviețuiesc probabil mai sanatosi ca tine daca stiu sa manance corect

| Stropdeploaie a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ce! Nu meriti o astfel de iubita!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

A zis o saptamana, nu permanent. Chiar e stupid sa renunti permanent la carne.

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Cosmin86):

Asa prietene o saptamana. si care i problema? Apropo ziceai ca tatal tau are 94 de ani... sunt curios cati ani ai tu?laughing)))))

| Cosmin86 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Nu am zis niciodata nimic de tata, ci de bunici ca au trait foarte mult.

Si cum adica esti "curios", nu poti face un calcul simplu 2020-1986? Sau lipsa de carne ti-a atrofiat creierul de vegan fanatic?

| xilef123 a răspuns:

Ia cu pâine si o sa fie bine

| shu7e a răspuns:

Daca te uiti in gura lumii n-ai s-o scoti niciodata la capat.
Carnea e "toxica" dupa unii, nu e sanatoasa spun altii.
Dupa unii vegetalele numai sunt ce-au fost si sunt pline de chimicale sau MGO. Iarasi nu e bine.
Dupa ani buni in care nu am mancat carne in parioada cand nu era la "moda" pot spune ca totul e bun in moderatie.
iar daca prietena ta vrea sa manace mai mult "iepureste" nu inseamna ca tb sa o faci si tu.
E foarte important sa manaci echilibrat si "corect" (orice ar insemna corectul asta) - nu foarte mult, nu foarte tarziu, cu pauza intre mese, cu scurte perioade de infometare... E o intreaza stiinta si industrie.