| MorcovMajestic a întrebat:

Credeti ca la noi exista problema asta a fatfobiei avand in vedere ca la noi se zice ca un copil grasun e unul sanatos si ca femeile trebuie sa aiba carne sa ai de ce sa apuci? Adica cum poti zice ca esti discriminat pe baza greutatii intr-o societate in care se considera ca grasimea e frumoasa?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu există. 2. Nu poți.

| Drimmero a răspuns:

Cred ca mai degraba se spune ca femeile trebuie sa aiba 'carne' pe ele daca sunt prea slabe, la modul scanduri, nu cred ca uneia care e proportionala si arata bine i se spune sa adauge ceva pentru ca nu ar mai avea de ce. Grasii si grasele nu prea sunt apreciati in nicio societate, oricum ai da-o e nesanatos sa ai atata grasime pe tine si pe organe + de asta din punct de vedere estetic arata ca dracu. Nimeni nu considera grasimea ceva frumos, e mai usor sa fii slab intr-o societate, e mai usor sa pui pe tine incat sa echilibrezi greutatea decat sa dai jos. Corpul ideal e ala proportional intre greutate si inaltime, ala reprezinta sanatate si uniformitate fizica.

| MirceaCalNebun a răspuns (pentru Drimmero):

Modelele nu au carne pe ele si sunt foarte bine proportionate.

| Drimmero a răspuns (pentru MirceaCalNebun):

Conteaza mult si conformatia corpului, alea arata ok la corp, nu vad de ce sa mai puna pe ele.

| LPCTSTR a răspuns:

Care societate? Numai comunitatile rurale ajung sa mai vada frumusete in grasime, si asta tocmai pentru ca educatia nutritionala este relativ precara.
Daca vorbim de comunitatile urbane, acolo e neglijenta, pentru ca un procent mult mai mare trece prin scoala si prinde notinuni de nutritie. Ca inca vedem persoane obeze in oras, sau parinti care nu cunosc controlul nutritional pentru copil, stim din start ca-i indolenta la mijloc.
Cat despre fatfobie, romanii manifesta mai mult dezgustul fata de persoana grasa decat frica, si asta cand vorbim de ceilalti, caci daca luam procentul cataclismic de aproape 60% cate persoane supraponderale are Romania, asta spune despre noi ca ne cam complacem cu situatia pe plan personal.

Deci n-a zis nimeni ca grasimea e frumoasa de la bun inceput, iar discriminarea isi are si ea radacinile si solutiile tot in aceeasi societate... romanilor le lipseste numai vointa.

| MorcovMajestic explică (pentru LPCTSTR):

Nu stiu de zona rurala, eu in Bucuresti am vazut o femeie spunand unui copil mic si gras sa manance inghetata toata desi copiluul nu mai putea ca sa se faca rotund si frumos ceva de genul a fost exprimarea ei

| Lioana a răspuns:

In societatea in care traiesc eu nu se considera grasimea frumoasa dar nici nu se fac discriminări pe baza greutatii.

| MorcovMajestic explică:

Am uitat sa mentionez ca romanii gatesc gras si leguma preferata e porcul