| RaulMA a întrebat:

L-am bătut pe unu si mi s-a umflat pumnul si învineţit, il pot mişca, cat durează sa se vindece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Ti-am mai spus, invata sa dai cu pumnul. Socul trebuie sa fie asa bine distribuit, incat cea care sufera e incheietura. Iar daca nici incheietura nu se umfla, inseamna ca ai dat prea incet. O sa iti treaca in doua saptamani.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru minrest):

Da, si ei si cu tine ar trebui sa luati sa va antrenati la un perete de beton. Pina va cad miinile. Idiotilor!

| minrest a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Apelativul asta ''idiotilor'' nu este prea dragut. Stiu ca tu preferi violenta verbala, comisa in perfecta siguranta, pentru care ai si fost suspendat, dar exista si situatii in care trebuie sa te poti apara. Mai important, exista situatii in care trebuie sa ii aperi pe altii. Cand vei fi martorul unei agresiuni, ce vei face, le vei striga agresorilor ''idiotilor'', cum ai facut acum?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru minrest):

Am fost agresat de cateva ori, m-am aparat, dar niciodata nu s-a pus problema cum sa dau cu pumnul si care parte mi se umfla dupa aia. Agresiunile le indepartezi prin atitudine si, in ultima instanta, prin metode care nu implica caratul de pumni in stinga/ dreapta ca idiotul. La cum a pus el problema, nu cred ca s-a aparat. La cum pui tu problema in loc sa il sfatuiesti sa adopte un comportament si o atitudine preventive, tu o iei cu invatatul sa dea cu pumnul. Halal.

| minrest a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu agresiunile. Indepartezi prin atitudine un comportament provocator, o incercare de intimidare, o incercare a cuiva de a parea smecher. Dar cum poate atitudinea sa te scape de un agresor, el e ocupat sa te bata, nici nu iti obseva atitudinea. Daca a plecat de acasa sa fure o poseta, ce are atitudinea cuiva din public de a face cu asta? Tocmai ce spui tu, sa te aperi instintiv, inseamna sa cari pumni in stanga si in dreapta, cum spui tu ca ar face idiotul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru minrest):

Cum ai ajuns in situatia in care sa te bata? Cine pleaca de acasa sa fure posete si telefoane de cele mai multe ori nu apeleaza la violenta, fiindca nu e cazul. Sint destui care dorm pe ei cu telefonul/actele in buzunarul de la spatele pantalonilor. Eu ca sa ma apar instinctiv nu car pumni, lovesc cu cotul sau genunchii daca sunt ingramadit, preferabil in git sau plex, iar daca am spatiu, cu virful pantofului la rotula/tibie. De cele mai multe ori se poate fara de-astea, chiar cand vine spre tine unul cu ginduri agresive si cu o gasca in spate. Been there, done that. Pantelimon, gasca de bajetzi, discutat relaxat, luat complet prin surprindere, ne-am salutat si am plecat mai departe in treaba mea.

| minrest a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Simplu, nu suport violenta, nu pot sa vad cum altul este agresat langa mine, nu suport chiar violenta conjugala in public, cand sunt de fata, nu ii inteleg pe cei care nu intervin. E si un mod de furt prin smulgere, o femeie a urmarit pe alta in autobuz, si cand aceasta s-a oprit sa sune la interfon, i-a rupt lantul. Am intrat in cursa cand se detasase de urmaritori, am prins-o si am dus-o la sectia 5. De exemplu. Scap pe cate cineva de bataie si se uita la mine cu dusmanie. Doar nu o sa imi spui ca nu ai fost martor la acte de violenta.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Hai sa calculam:
1. Daca ti-ai rupt mana, atunci 6 saptamani in ghips
2. Daca varul celui batut iti rupe si el mana, atunci ghipsul va dura tot 6 saptamani.
Total = 12 saptamani, adica un sfert de an.
Pentru intarirea osului mai trebuie cel putin inca atat, deci = cel putin un jumat de an.

Amintirea acestei "batai reusite" te va urmari toata viata...

Good job! big grin

| RaulMA explică (pentru Bula):

Ce naiba tot vorbeşti aici? Eşti fumat?

| Bula a răspuns (pentru RaulMA):

Citeste inca odata ce am scris, ca raspuns la intrebarea ta.
Si mediteaza, pana nu patesti si mai rau!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti trecepe pana ti se finalizeaza dosarul penal

| Blastphemy a răspuns (pentru suntserios):

Neaah...nu rezovă nimic poliția. Maxim o amendă. Asta-i România.

| anonimg a răspuns:

Pana cand iti vei cere iertare cu sinceritate de la baiatul care l-ai lovit.

| RaulMA explică (pentru anonimg):

Nici nu sti povestea si comentezi, taci naibii

| anonimg a răspuns:

Daca asa stau lucrurile atunci eu iti dator cu scuze; si te rog sa mă ierti. Fapta ta este lăudabilă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta era problema ta, acum probabil intra si cel batut sa intrebe cand ii trece ochiul

| RaulMA explică:

Multumesc!

| RaulMA explică:

Nu a depus plângere sau ceva.