| yonutdaniel20 a întrebat:

La 1.82cm care e greutatea normala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fată: 72 de kilograme, băiat: 77 de kilograme. După vârsta de 30 de ani va fi egală cu înălţimea: 82 de kilograme.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Depinde de varsta, noi facem un "salt" in inaltime de la 12 la 18 ani si atunci este normal ca cineva sa aiba 50-55 de kg si inaltimea de 1. 82, dar mai tarziu nu este asa de normal. Intra pe http://www.mypyramid.gov/ si vezi unde te situezi tu.
Si ceilalti cu calculele astea stupide mai lasati-ma in vacanta, am mai spus asta si o repet: calculul H - 1. 1 = G este un calcul complet empiric si irelevant. Vreti ca pigmeii sa pluteasca in aer, sau ce?
Folosind BMI poti sa determini relativ unde te situezi, dar de multe ori nici acesta nu este relavant, ca in cazul sportivilor care dezvolta o masa musculara mare, care dupa BMI sunt obezi desi in realitate nu sunt, sau in cazul "soarecilor de biblioteca", care dupa BMI sunt normali, dar sufera de toate afectiunile de care poate suferi o persoana obeza. In cazurile astea se mai folosesc alte rapoarte, ca de exemplu procentul de grasime in organism, circumferinta trunchiului in talie sau circumferinta gatului, precum si alte analize pentru care ai nevoie de un laborator.

| FreeStyle_6834 a răspuns:

Pai vre/o 70/75, in orice caz nu trebuie sa treaca de 82 kg!

| Dobitoc a răspuns:

78 de kg.Este perfect daca esti baiat.Ptr fata ar fi un 70 kg.

| Sua a răspuns:

72 kg

| Bianca_2742 a răspuns:

Deci se spune ca atunci cand ai 1, 82 trebuie sa ai 82 kg, cica trebuie sa fie egale.Eu asa am auzit

| dilitzy a răspuns:

Se spune ca greutate normala este inaltimea - 10...deci u ai 1. 82 ar trebui sa ai 70 de kg cam asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca 72 funda cas prima?