| Alex745145745145 a întrebat:

La 13 ani poți consuma energizante sau cafea? Daca nu, cum sa mă fac mai energic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu mai manca timpenii. Dormi destul. Mananca legume, fructe, MIERE, NUCI. Elimina margarina, dulciurile, cacaturile gen coca-cola si alte tampenii cu zahar adaugat in nestire. O sa vezi ce te energizezi dupa aia.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mananca legume si fructe zau asa. Lasa energizantele.

| Florentina9210 a răspuns:

La 13 ani bautura recomandata este Tedi! Are vitamine, iti dau energie.

| Danzell a răspuns:

Poti sa consumi ce vrei tu. problema e ca nu intelegi care sunt efectele. pentru ca la masa ta corporala, un enegizant e evhivalent cu o sticla de 1litru aproximativ. eu daca as bea un litru de enegizant sau cafea as turba.

a fi energetic si a avea energie sunt doua lucruri diferite. cafeaua/energizantele iti dau energie
a fi energetic depinde de personalitatea ta.

cel putin asta cred eu. fii asa cum esti.

| danielut a răspuns:

La 13 ani esti plin de energie!

| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns:

Energizantele nu sunt recomandate nici adultilor, iar cafeaua totusi e prea devreme sa o incerci.Iti recomand o alimentatie diversificata, multe fructe legume, carne, fierul il gasesti in alimentele mai inchise la culoare, rosia, prunele, carnea rosie.Lipsa fierului din organism te face sa te simti mai mereu fara vlaga, fara energie.Si consumul excesiv de zahar, cum ar fi dulciurile din comert duc la o lipsa de energie, desi ele iti dau o stare de agitatie in prima faza, mai apoi se instaleaza faza de oboseala, aia e de la prea mult zahar.Asa ca mult fier, spanac si tot ce e verde si rosu iti va da energie.Sanatatewinking

| Valentina_Clara_1998 a răspuns:

Pai de la energizante si cafele îți poate dauna la inima mai târziu.Si legat de întrebarea pe care ai pus.o poți sa fii mai energic :daca dormi 2-3 ore pe zi, mănâncă mai bine, consuma mai multa apa funda?

| PhoenixStudio a răspuns:

Copii isi iau energia din fructe, incearca sa mananci sanatos

| MCICostin a răspuns:

Nu iti recomand sa consumi cafea/energizante la varsta ta, ar trebui sa ai destula energie. Iti recomand sa practici un sport, te va ajuta sa fii mai "energic".