| papatukjatlekjulk a întrebat:

La 14 ani, am 1.62 si 46 kg. Exsita vreo sansa sa mai cresc, avand in vedere ca mama mea are 1.58 si tatal meu 1.80? Daca da, cum? Greutatea este normala pentru varsta si inaltimea mea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dy a răspuns:

Da, cred c-ai sa mai cresti! In mod normal, judecand dupa formulele medicale, ar trebui sa ajungi cam la 1.69-1.70. Cresterea la fete este pana pe la 18 ani, depinde si la ce varsta ti-a venit primul ciclu. Oricum, esti f bine, esti o fata foarte draguta, si, daca vrei sa te dezvolti armonios, singurul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa faci putin sport. Greutatea ta este putin chiar sub normal, dar asta este f bine, pentru ca atunci cand te vei opri din cresterea in inaltime, sigur vei mai pune pe tine vreo 4-5kg! N-ai nici o grija, macar sa ai noroc pe masura calitatilor tale fizice!

12 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

O sa mai cresti cu siguranta.Si greutatea si inaltimea sunt asa cum trebuie.Multa sanatate.Practica un sport ca sa te dezvolte mai bine.

| ellene a răspuns:

Pana la 18-19 ani mai cresti. Trebuie doar sa astepti...sau poti sa te apuci de sport, cum ar fi: basket, innot etc

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Mai poti sa cresti tongue si tatal meu are 1.80 si mama 1.56 si eu am 1.70happy. ti-am calculat greutatea ideala si uite ce mi-a iesit : ESTI SUBPONDERAL
(ai o greutate prea mica pentru inaltimea ta)

Greutatea ta trebuie sa se incadreze intre 52.5 si 65.6 kg tongue

| WhiteWings a răspuns:

Da greutatea e normala....cu siguranta vei mai creste:*
te pup:*

| mada. a răspuns:

Pana la 18 ani ai sanse sa cresti, si ai putea sa te apuci de un sport ceva, de exemplu volei... aa vei creste mult in inaltimehappy

| deanda a răspuns:

Ca sa cresti in inaltime joaca baschet happy

| Lalalo a răspuns:

Da cu sigurantawinking si eu la ani la fel eramhappy numa k dr mi-au sp k la mine oasele sunt grelebig grin nu sunt grasa in ceea ce priveste carne am abdomenu plat adi nu am burta si nimic pikioarele imensewinking... cel mai bine e sa fac mult sport happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Până la vârsta de 16 - 17 mai creşti.
Practică un sport de înălţime: înot, volei, handbal, baschet. Le poţi combina dacă îţi plac două.
Eşti slabă pentru vârsta ta. În mod normal ar trebui să ai 52 de kilograme.
Este timp să te şi îngraşi.
Multă baftă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,cred c-ai sa mai cresti! In mod normal,judecand dupa formulele medicale,ar trebui sa ajungi cam la 1.69-1.70 . Cresterea la fete este pana pe la 18 ani,depinde si la ce varsta ti-a venit primul ciclu. Oricum,esti f bine,esti o fata foarte draguta,si,daca vrei sa te dezvolti armonios,singurul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa faci putin sport .Greutatea ta este putin chiar sub normal,dar asta este f bine,pentru ca atunci cand te vei opri din cresterea in inaltime,sigur vei mai pune pe tine vreo 4-5kg! N-ai nici o grija,macar sa ai noroc pe masura calitatilor tale fizice!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mai cresti mult si bine daca mananci sanatos (multe fructe, legume, peste), nu fumezi(k iti opreste cresterea), si faci mult sport, baschet mai ales.eu am crescut 6 cm de la baschet, plus ca am obtinut un corp de nota 10 de la sport asa ca lasa lenea... 46 de kg sunt numai bine... ai grjia la 50 sa te oprestiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 12 ani, 1.60 si 42 sau 43 de kg...Ar trebui sa ma mai ingras? Hmm.am innebunit! Eu sper sa am atatea kg la 14 ani!

| cristian_1934 a răspuns:

Pana la varsta de 20 de ani cel putin in inaltime vei mai creste cu siguranta, insa nu iti face griji la varsta ta eu zic ca esti destul de bine atat in inaltime cat si in greutate, nu incerca sa folosesti tot felul de metode ca sa iti fortezi cresterea sau greutatea pentru ca se poate ajunge la alte complicatii, cel mai bine este sa te lasi asa cum te-a dat Dumnezeu El stie cum e cel mai bine pentru tine happy