| Pikabu19 a întrebat:

Hey! La 14 ani am inaltimea 1.62(aproximativ),si greutatea de dimineata 46.7, seara 47.3. Este normal? Mama are 1.58 si tata 1.80, fetele seamana cu tatii,deci ar trebui sa mai cresc, corect? Am citit in cartea de biologie ca am sub greutatea normala, dar nu mi se pare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ItIsAlright a răspuns:

Si eu am 14 ani 1.65 si 46 de kg. Aceeasi branza ca tine, ma rog. Este foarte normal. Dar nu e o regula ca fetele cresc ca si tatii. Fiecare creste in felul lui. Si eu am mama cu 1.63 si tata cu 1.80. Eu sper sa mai cresc macar 5 cm. Se zice ca dupa ce iti vine prima menstruatie nu prea mai cresti foarte mult. Acum depinde cat mananci si daca faci sport. Sper ca te-am ajutat.