| anonim_4396 a întrebat:

La 20 de ani este normal ca o fată să aibă un ciclu menstrual neregulat sau la această vârstă ar fi trebuit să functioneze deja "ceas"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Un ciclu ee reglează in principiu in primii 3 ani.
Daca e neregulat, o sa fie neregulat si la 30, 40, 50...

| laSoledad a răspuns:

Sunt femei cu cliclu neregulat toata viata

| Frank51 a răspuns:

Este normal sa fie exact cum este. Nu există niciun fel de standard, și la cm regulat este o marjă de eroare.

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa intelegi un lucru: femele au 2 TIPURI de ciclu menstrual: regulat si neregulat.
Cea care s-a nascut cu cilul regulat, il va avea asa pana la menopauza.
Cea cu ciclul neregulat, il va avea neregulat pana la menopauza.
Ambele cicluri sunt normale si functionale, fiindca fiecare femeie este diferita.

| Sofer a răspuns:

Asa sunt femeile diferite.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Eu am auzit că la multe femei se regulează după prima naştere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

Super... Ar fi un chin să fie neregulat toată viața... straight face

| ancaval a răspuns:

Cât de neregulat? Întârzie mult? Nu prea este normal.
Poate o vizită la endocrinolog te-ar ajuta mai mult decât părerile noastre. O glandă tiroidă leneșă, îți încetinește tot corpul, și menstruația nu mai vine, sau vine când apucă + că o să apară infertilitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ancaval):

:O Nu întârzie mult... De fapt, de 30-40 de zile (în general, cu unele excepții)...doar că e cam imprevizibil și asta e deranjant. straight face
În trecut au fost probleme cu glanda tiroidă, mai exact hipertiroidie...asta ar putea afecta fertilitatea? :O

| ancaval a răspuns (pentru anonim_4396):

28, hai 30 de zile, se acceptă.
Da, tiroida afectează ciclul.
Trebuie să îți faci niște analize pentru tiroidă. Dacă ești asigurată, scoți bilet de trimitere pentru endocrinologie, și medicul endocrinolog îți va da analizele gratuite, sau, în caz că nu mai au fonduri, cauți un laborator gratuit.
Tu spui că în trecut au fost probleme, asta NU înseamnă că ai scăpat. Trebuie să faci analize pentru liniștea ta. Și să vorbești cu medicul, evident, doar el știe diagnosticul tău.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ancaval):

Mulțumesc pentru sfaturi...
Totuși, eu știam că 21-35 de zile e acceptabil...

| ancaval a răspuns (pentru anonim_4396):

28 de zile scrie în carte, dar se acceptă până în 30. Acuma na...nu poate fi exact ca în carte, 1-2-3 zile mai târziu, mai repede, nu e tragedie + alimentația + stresul din zilele noastre, toate se adună și au un rol, mai puțin bun, pentru corp.
Problemele serioase sunt atunci când NU vine ciclul deloc, sau doar când apucă. În o așa situație NU există șanse de o sarcină. Deci e o problemă gravă.

După ce ai aflat că ai hipertiroidism, și zici că ai rezolvat atunci, medicul nu a mai zis nimic? Nu prea cred. Cine are probleme cu tiroida trebuie să se verifice toată viața. Cu siguranță și tu, trebuie să faci analize, eco. Și când vrei să faci copil, prima dată anunți medicul, că nu se știe pe ce drum o ia glanda. În ziua de azi...te poți aștepta la orice.
Sau, ar fi niște suplimente alimentare, ceva din plante, le vezi și la televizor, care reglează ciclul. Pe mine m-au ajutat. Nu știu dacă pot scrie denumirea aici pe site. Poți întreba la farmacie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ancaval):

În adolescență am luat niște suplimente naturiste și s-a reglat cât de cât... Adică acum e mult mai previzibil, însă nu există o regulă.
Auzisem că odată cu începerea vieții s... lucrurile se clarifică. Nu știu cât e de adevărat.

| ancaval a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu am auzit așa ceva, dar nu cred. Rămâi cum ești și mai fă câte o vizită la medic, mai o analiză.

| doctorandus a răspuns (pentru ancaval):

Multe suplimente alimentare, in special cele chinezesti, sunt pline de medicamente alopate.

Un supliment alimentar este un produs care poate fi incadrat in mod lipsit de pericol la mancaruri (alimente).

| ancaval a răspuns (pentru doctorandus):

Așa, și?

| doctorandus a răspuns (pentru ancaval):

Adică dacă mănânci sau bei din el de voie, este un autentic supliment alimentar, conform legii.

Dacă e pe doze care nu trebuie depășite, atunci este în mod ilegal vândut drept supliment.

Suplimentul alimentar este pur și simplu un aliment mai șmecher, din care poți consuma cât vrei, după cum poți mânca tort atât cât vrei. Tortul nu se prescrie în doze fixe.

Dacă e pe doze precise, atunci este medicament, iar a-l vinde drept supliment este ilegal.

| ancaval a răspuns (pentru doctorandus):

Și întrebarea despre ce era?

Și suplimentul alimentar are "doză" suficientă pentru 1 zi, dacă se ia mai mult, surplusul se elimină, nu ajută cu nimic ce e în plus, doar se pierde. Așa că, de ce ar consuma tot? Nu ajută, corpul ia cât are nevoie, restul se elimină.
Dacă pe flacon X scrie să iei 2 lingurițe pe zi, ce ți se pare așa ilegal? Doar nu ai vrea să scrie că poți să-l bei tot, ca pe o bere rece, că îl bei degeaba și mergi la veceu aiurea, se recomandă o anumită porție, suficientă pentru corp. Ce vezi tu "ilegal"?

| doctorandus a răspuns (pentru ancaval):

După cum ți-am spus: unele produse vândute drept suplimente nu sunt în realitate suplimente, ci în mod cinstit trebuie clasificate drept medicamente.

Problema e că nici tu nu știi dacă ce-i recomanzi e supliment sau medicament. Partea proastă e că nici vânzătorul nu știe asta.

| ancaval a răspuns (pentru doctorandus):

Și, amu sincer, ai o problemă cu tratamentele astea? Păi mergi și fă reclamații, dacă tu consideri că NU e ceva în regulă.
Vorbind cu mine nu faci progrese.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ancaval):

Cred că tratamentele naturiste nu au ce afecta, pe mine chiar m-au ajutat... Deci nu vă mai certați. big grin

| ancaval a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ne certăm, mie nu-mi place cearta, zic doar ce simt.