Întrebare recomandată | anne0006 a întrebat:

La cat se face vaccinul antititanos dupa ce un caine te-a muscat? va rog mult vreau un raspuns acum, mi s-a intamplat chiar acum si nu stiu ce sa fac, pot sa merg maine la antititanos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atat antitetanosul cat si antirabicul se fac in primele 24 de ore. Daca ai nevoie de toaletarea plagii e mai bine sa mergi acum.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Preferabil să mergi ACUM la Urgenţă : o să-ţi cureţe zona şi îţi face şi vaccinul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cât vrei tu. În cazul tău, dacă tot întrebi aici în loc să te duci la doctor, e bine să-l faci cât mai târziu.

| kitten95 a răspuns:

Maxim 24 de ore. daca te-a muscat un caine turbat si nu te`ai vaccinat e foarte grav. intr-o luna ai casa noua cu usa in tavan...