| lemonn3256 a întrebat:

aseară am fost mușcat de un câine de curte, nevaccinat de deget si trebuie sa merg la spital sa imi fac vaccinul anti rabic sau este si la dispensar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Cainele era nevaccinat de deget? Dar unde era el vaccinat?

| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut. Trebuie sa ti se faca injectie (sau vaccin) antitetanos. Poti sa faci si antirabicul, daca crezi ca te ajuta. Acestea se fac la spitalul de boli infectioase. Poti merge prima data la medicul de familie sa iti dea o trimitere - ii explici despre ce e vorba. Eu stiu ca vaccinul antirabic se face daca esti muscat de animale salbatice, sau? turbate. Stiu ca se da in 5 reprize, cu niste zile de pauza intre ele si parca nu e indicat sa stai la soare in perioada cand ti se face vaccinul antirabic. Dar mai bine daca ceri detalii domnului sau doamnei doctor. Daca ai o plaga la deget, s-ar putea sa ti se ceara sa iei si antibiotice. Sper sa iti fie de folos raspunsul meu. Sanatate.

| PainTech a răspuns (pentru ElenaSt2011):

"parca nu e indicat sa stai la soare in perioada cand ti se face vaccinul antirabic"

De ce? Te transformi in varcolac? laughing