| shareable a întrebat:

La cat timp dupa ce te trezesti e bine sa iei micul dejun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

E bine să mănânci când simți nevoia, dar prima dată îți recomand să te hidratezi cu niște apă. După aceea poți să mănânci cât vrei pentru că masa de dimineață e cea mai importantă în opinia mea și trebuie să-ți ofere energie pentru întreaga zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îl iau cam după 45min, o cana de ceai, paine cu gem, biscuiți, o cana cu lapte, paine prăjită. Nu beau sucuri acidulate de cum mă trezesc!

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oua, carne, unt, etc nu bagi? Ca nu prea ai proteina, cana aia de lapte e apa de ploaie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ouă, da.
Carne așa de dimineata nu prea, pe timpul zilei, și untul nu imi placehee hee
Mie imi place sa beau o cana de lapte la micul dejun

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Spre exemplu azi dimineata am mancat 4 oua, 4 felii muschi afumat, masline, fasole rosie, 3 felii paine integrala + cafea.

Micul meu dejun favorit este "carnivore breakfast": friptura de vita in tigaie + caju si orez!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ce mic dejun copios big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu ma antrenez destul de serios pentru masa musculara, am zile in care mananc si 5-6 fripturi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

WOW eu abia mamanc 3 laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

*mănânc

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si 3 fripturi pe zi e bine. Mananci 3 fripturi pe zi + oua si alte alimente (orez, cartofi, paste, toate intr-o zi), timp de vreo 2-3 ani, combinat cu sala, si o sa arati super bine si puternic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Sunt fata laughing

| Nume6 a răspuns:

Doamne...numai nutriţioniști, și doctori specialiști pe aici...mai bine mergi tu si caută pe Youtube ce spune un doctor despre ce oră e bine să fie servit micul dejun.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

Tocmai am cautat asta azi pe net. Spunea ca in jurul a 2 ore dupa ce te trezesti, cu cat mai repede cu atat mai bine- ceva cu pornirea metabolismului, nivelele de zahar din corp, etc toate de bune. De asemenea e bine sa si bei apa cand te trezesti, primul lucru dimineata sa bei apa deoarece coprul se deshidrateaza cand dormi, si de asemenea te ajuta sa elimini toxinile adunate tot din timpul somnului.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

Micul dejun este cea mai importanta masa a zilei, foarte importanta si daca ii dai skip am inteles ca in decursul zilei nu vei avea la fel de multa energie, nu vei fi la fel de protectiv decat ca atunci cand la-i fi avut.

| Recenz0r a răspuns:

Salut,avand in vedere ca de dimineata.corpul necesita foarte multe lichide,ti as recomanda dupa ce te scoli,sa te speli pe fata,dinti,sa faci putina gimnastica,sa iti faci patul si dupa toate astea sa iei o gura sanatoasa de apa si nu altceva (suc,bauturi alcoolice,energizante, etc).Cat despre mancare, ti as recomanda sa nu mananci decat foarte putin pentru un regim sanatos. Spre exemplu, o cana cu ceai sau cafea, o paine prajita cu unt sau cativa biscuiti digestivi.Succes!