| nbgfmkdlșxs a întrebat:

La cate saptamani este vizibila sarcina la ecograf? am fost astazi la ginecolog mi-a facut o ecografie, si eu consult ginecologic.si mi-a zis ceva de genu ca e "fara ochi " laughing adica nu sunt insarcinata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sarcina se poate constata la 3-5 săptămâni ( prin test de sarcină pe bază de urină, test de sânge HCG sau ecografie )!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.synevo.ro/hcg-total/

Toate cele bune.

| Pinocchio a răspuns:

La 6 - 7 saptamani de la ultima menstruatie.

http://ecografiefetala.ro/......incipienta

Dar testul de sracina arata pozitiv mult mai repede, de la 4 saptamani de la ultima menstruatie.

| mdprodan a răspuns:

Salut! Ma bucur ca ai luat legatura cu medicul tau ginecolog si ai facut o ecografie si un consult ginecologic.
Referitor la ecografie:
Odata ce am stabilit că avem de a face cu o sarcină care se dezvolta în uter, rămâne de văzut dacă embrionul este viabil sau nu. Orice femeie însărcinată, fără a fi medic, fără a avea cunoștințe de ginecologie, fără a fi trecut prin experința unei sarcini anterioare, știe în mod instinctiv și fără greș că perioada de maximă vulnerabilitate este în primele săptămâni.Cu cât bebelușul ei este mai mic, cu atât este mai fragil.Și știe că există un risc ca această sarcina să se fi oprit deja în evoluție, risc care, este cam de 20% în săptămânile 5–6. Deci următoarea întrebare pe care o va punem va fi: "Îi bate inima?"Ce vedem?
Sacul gestațional este primul element al sarcinii care apare sub forma unei formațiuni rotunde de culoare neagră în interiorul cavității uterine.Este vizibil începând de la un diametru de 2–3 mm, ceea ce corespunde unei sarcini de aproape 5 săptămâni.ATENTIE! La aceste dimensiuni singura posibilitate de a vedea sarcina este ecografia vaginală.Pe cale abdominală, fie chiar și în condiții foarte bune, este aproape imposibil de a evidenția un sac gestațional de dimensiuni mai mici de 5 mm.În următoarele 3 săptămâni sacul gestațional crește cu câte 1 mm pe zi.
-Testele de sarcină urinare detectează un hormon care este specific sarcinii și care se elimină prin urină, beta hCG sau gonadotropina corionica, subunitatea beta.Rezutatul testului urinar se exprimă ca fiind pozitiv sau negativ.
Același hormon se poate depista în sângele femeii gravide, test mult mai de finețe și care permite chiar măsurarea exactă a concentrației în sânge.Astfel, la 5 săptămâni, atunci când se poate evidenția sacul gestațional prin ecografie, nivelul beta hCG seric este între 500 și 1500 UI/ml, dublându-se la fiecare 48 ore.Aceasta are importanță în evaluarea viabilității unei sarcini incipiente și poate fi recomandat de către medic dacă există dubii în acest sens.OK?!
Ti-am scris cate-va informatii pentru tine ca sa stii.
Te rog frumos ca peste patru saptamani sa repeti ecografia la un alt medic ginecolog fara sa ai povestesti de prima ecografie si te rog sa cauti un laborator de analize si sa iti dozezi hormonul beta hCG sau gonadotropina corionica, subunitatea beta atat in urina cat si in sange, daca exista.ATENTIE!
Te rog sa ma tii la curent.mersi

| nbgfmkdlșxs explică (pentru mdprodan):

AM facut ecografie transvaginala si mi-a spus ca el nu vede o sarcina, adica nu vede nimic ..si ca imi intarzie de la stres sau de la infectia urinara ca asta mi-a gasit

| Pinocchio a răspuns (pentru nbgfmkdlșxs):

Atentie! Daca testul este pozitiv si ecografia nu arata, poate fi vorba uneori si de o sarcina extrauterina(sarcina se afla in afara uterului).

| nbgfmkdlșxs explică (pentru Pinocchio):

Am facut 2 teste de sarcina si au iesit negative amandoua.dar totusi nici pana acum nu mi-a venit menstruatia. ultima menstruatie am avut-o pe 30 martie si m-a tinut pana pe 3-4 aprilie, si inca nu mi-a venit

| Ghinea_Amalia_1995 a răspuns (pentru nbgfmkdlșxs):

Așa mi s-a întâmplat și mie

| cristinaarmn a răspuns:

O sarcina la ecograf este vizibila de la 2 luni din cate stiu eu. Iti recomand un test de sarcina care este accesibil ca pret si iti da rezultate sigure dupa o zi de la intarzierea menstruatiei