| Agenta000 a întrebat:

La cati ani este normal sa-i vina unei fete menstruatia, eu am 12 si nu mi-a venit, dar mi-a venit secretia vaginala! Vreau sa stiu mai multe despre ce se va petrece in organismul meu!
!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia iti va porni/incepe sa se produca in momentul in care organele de reproducere din organismul tau vor ajunge la maturitate sexuala.Acest lucru se petrece de obicei la pubertate, adica la trecerea dintre copilarie la adolescenta. Depinde foarte mult si de dezvoltarea ta fizica insa factorul principal/un rol hotarator il are activitatea hormonala.Nu se poate preciza o data certa sau sigura decat doar una aproximata care poate fi cuprinsa in intervalul de varsta de 11-13 ani, insa de la aceasta varsta pot exista exceptii in minus sau in plus. Aparitia secretiei vaginale este una dintre semnele care de obicei anunta apropierea sau chiar iminenta declansarii in viitorul apropiat a primei menstruatii.Pentru acest eveniment ar fi indicat sa discuti cu mama ta care sa-ti explice cum sa folosesti absorbantele, de asemenea de acum sa ai la indemana 1-2 absorbante. Modificarile din corpul tu pot fi mai mari sau aproape nesesizabile insa acest subiect necesita multe explicatii si un alt mod de abordare. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

în general apare până la vârsta de 16 ani.

| Klandestin a răspuns:

Cauta pe google.

| loveM a răspuns:

Depinde de la o persoana la alta, mie mi-a venit la 14 ani, altor prietene de-ale mele le-a venit la 12 ani. Fiecare se dezvolta diferit. Daca nu-ti vine pana la 16 ani atunci sa-ti pui semne de intrebare, dar pana atunci mai e destul timp.

| Ionela14121997 a răspuns:

Depinde de fiecare organism cum se dezvolta, hormoni tai înseamnă că încă nu sunt dezvoltați destul ca sa îți vina menstruația
Nu îți face griji în privința asta, sunt anumite fete care le vin chiar și la 16-17-18 ani.
Deși tu poate ai mai auzit la prietenw