| LoOvE a întrebat:

La cati ani iti dau maselele de minte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bya132 a răspuns:

Eu ştiam ca maselele de minte cresc la 13 ani, de obicei, dar pot aparea si mai tarziu, dar si ma devreme. Unei colege de ale mele i'au dat chiar si in clasa a4a. Sper sa iti fie de ajutor răspunsul meu.

| ZzP1nG a răspuns (pentru Bya132):

Nu are cum sa dea la 13 ani(respectiv in clasa a 4-a cum ai precizat tu) eu am 17 ani si dabea mi-a dat un coltisor din masea, iar stomatologul a fost uimit pentru ca maselele de minte apar de la 19 anistraight face... ele cica mai pot aparea si pe la 40-50 sau delocstraight face acum..., dat in niciun caz la 13 ani, sa fim seriosi la 7 ani dabea se schimba dintii de lapte

| Dan10079 a răspuns (pentru ZzP1nG):

Da asa este cred ca au fost puse la 'misto' acele raspunsuri...

| ZzP1nG a răspuns (pentru Dan10079):

... laughing maselele de minte cresc dupa 2 luni de la nasterelaughing sau chiar din prima zistraight face

| Dan10079 a răspuns (pentru ZzP1nG):

laughing mda... asa gandesc unii... raised eyebrows

| Баеш_Влад_2000 a răspuns (pentru Bya132):

Sa zicem am 16 ani si 10 luni ...si deja am toate maselele de minte esite, deci um explici aceasta? da e anormal, dar le am toti 32 de dinti ii am

27 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vrei să spui măsea de minte (ultimul molar), nu măsele.
Al cincilea molar închide dentiția definitivă care poate fi și la 40 de ani!
Dentiția definitivă este formată din 4 incisivi (lopătari sau cei din față), 2 canini (câinești), 4 premolari (primele 2 măsele de lângă canin stânga/dreapta) și 4 molari (după primele 2 măsele stânga/dreapta), toți pe un maxilar.
Adunați fac 28. Nu intră în calcul molarii din dentiția de lapte care trebuie scoși (sunt în număr de 4 situați în capăt de maxilar stânga/dreapta - sus/jos și aceștia se cariază foarte repede și trebuie îndepărtați pentru a face loc primului molar din dentiția definitivă).
Vei găsi informații că sunt 32 de dinți în total dar de fapt sunt 28!
Pa, pa.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu exista o varsta la care apar. Exista oameni la care apar la 13-14 ani, si altii la care apar la varste inaintate 40-50 de ani, sau pot sa nu apara deloc.
Deoarece in 90% din cazuri trebuie extrase imediat ce apar (sau chiar cand abia incep sa se dezvolte) si datorita faptului ca pot da dureri intense si complicatii destul de grave, cei mai norocosi sunt cei carora nu le apar deloc.

| mymed a răspuns:

De obicei intre 18 si 21 ani

| OanaG a răspuns:

Eu am 16 ani si nu mi-a aparut, am facut o radiografie acum ceva timp si e pe cale sa-mi iasa.happy

| Nicoleta a răspuns:

La mine au inceput sa creasca din clasa a 6-a

| FunnyLoOVe a răspuns:

La 18 ani (sau mai tarziu)...eu asa stiu... dar este foarte dureros atunci cand iti da maseaua de mintesad

| Baiatu_Purpuriu_Cata_1997 a răspuns (pentru FunnyLoOVe):

Mea... am 13 ani și mi-a ieșit si doare rău

| Doloresidk a răspuns:

Maseaua de minte (molarul 3) este ultimul dinte din seria celor permanenticare apare pe arcadele dentare; momentul eruptiei lui este variabil dela individ la individ, de obicei intre 13 si 25 de ani

| Tarabostes a răspuns:

La mine au inceput sa iasa la o zi dupa ce am implinit 13 ani.
am citit pe net ca sunt oameni carora le-au iesit maslele de minte la 25 de ani.

| ilegale a răspuns:

Poate aparea si din clasa a 3-awinking laughing am avut o prietena care in clasa a 3-a se plangea de dureri din cauza ca ii cresteau maselele de minte

| Crucified a răspuns:

Mie mi-au dat maselele de minte la 11 ani.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Eu sunt a trea. AM doar 10 ani împliniți de o luna și am O măsea de minte pe partea de sus in dreapta și nu mă doare deloc sau că nu are spatiu. Pe celelalte părți nu.

Mi-au cazut totii dinții de lapte inclusiv măselele și mi-au crescut totii.

| Dan10079 a răspuns:

Dupa terminarea adolescentei 18 ani dar exista si cazuri cand iti iese mai repede dar si cazuri cand ies pe la 40 de ani...

| Katakimiku a răspuns:

Desi traditia spune ca aparitia maselei de minte coincide cu o varstaa maturitatii in gandire, nu intotdeauna acest eveniment este un motivde bucurie!

Maseaua de minte (molarul 3) este ultimul dinte din seria celor permanenticare apare pe arcadele dentare; momentul eruptiei lui este variabil dela individ la individ, de obicei intre 13 si 25 de ani.

Sa incepem cu situatia cea mai fericita, adica aceea cand molarul 3lipseste! Nu este cazul sa va ingrijorati; statisticile spun ca mugureleacestui dinte lipseste la aproximativ 20-25 % din populatie, situatienumita stiintific anodontie. Se pare ca acest fenomen se inscrie inevolutia filogenetica a rasei umane si a fost observat pentru prima datala omul de Cro-Magnon. Oamenii de stiinta anticipeaza ca omul viitoruluiva avea un numar redus de dinti, maxilare mici si o calota cranianafoarte mare, iar molarii de minte vor disparea.

Pana atunci insa, maseaua de minte ne poate da o multime de necazuri. Savedem care ar putea fi acestea:
1. Cea mai frecventa situatie este cea in care molarul 3 nu a strapunscomplet gingia, fiind doar pe jumatate iesit si deseori exista dureriin acea zona, iradiata spre ureche, deschiderea gurii devine un chin, gingia se inflameaza si doare la orice atingere. Toate astea se intamplade obicei sambata seara sau in sesiune. E cazul sa va prezentati urgentla stomatolog, deoarece aceasta inflamatie se poate complica cu un abces, mult mai dificil de tratat.
2. Pe locul doi ca frecventa sunt cariile molarului de minte. De ce aparatat de des? Din doua motive: acest dinte are o mineralizare deficitara sidatorita pozitiei pe arcada este mai putin acesibil curatarii cu periuta(foarte multi oameni au chiar reflex de voma la atingerea acestei zonecu periuta de dinti).
3. Maseaua de minte nu a aparut pe arcada, ci a ramas inclusa in os, fara sa strapunga gingia. Si aici putem avea mai multe situatii:
- sa nu apara nici o problema niciodata (incluzie asimptomatica);
- sa aiba un ax oblic, impingandu-l pe vecinul lui, molarul 2, siprovocandu-i carii pe radacina.
4. Maseaua de minte a strapuns gingia, dar a iesit intr-o pozitieanormala: mult inclinat spre obraz sau spre limba, deoarece acesta pur sisimplu nu mai are spatiu pe arcada. Desi initial s-a crezut ca aparitiamolarului 3 este responsabila de "inghesuirea" celorlalti dinti, nu s-aputut demonstra o relatie cauza-efect intre aceste doua fenomene.

Daca te afli intr-una din aceste 4 situatii, prezinta-te urgent lastomatolog; el va lua decizia daca:
- se va extrage acest dinte pentru a preveni aparitia complicatiilor(nu va ingrijorati de varianta asta, se face sub anestezie! )
- se va pastra acest dinte tratandu-i caria sau aliniindu-l pe arcadaprin aparate ortodontice. In acest caz, veti fi instruit despre importantaigienizarii acestei zone, cu periuta sau cu mijloace speciale de curatare(dusul bucal).

| Berbecu a răspuns:

| PuFFuletz a răspuns:

| zFc a răspuns:

Nu stiu 13, 14

| Burtea_Alexandru_1969 a răspuns:

La cati ani iti iese maseaua de minte

| Burtea_Alexandru_1969 a răspuns:

Mie mi-a iesit la 11

| Flaviuța_Flavia_2002 a răspuns:

Eu am 11 ani si mi-a dat măseaua de mintewinking

| Briceag_Claudiu_1989 a răspuns:

Mie la 28

| anonim_6280 a răspuns:

Buna.Eu am 11 ani si au inceput sa imi iasa maselele de minte dar din comentarile de mai jos am citit ca pe alti iau durut cand au iesit pe mine nu ma doare