| DrageanElena a întrebat:

La ce ajuta lubenita? Are efecte negative daca e consumata pe stomacul gol? Contine ceva vitamine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
În general este recomandat ca dimineața pe stomacul gol să consumi un fruct pentru detoxifiere.
Pepenele cu miez roșu este sărac în calorii: 30 calorii/100 g.
Ajută mult rinichii prin curățarea lor de nisip, nămol, etc.
Este un excelent diuretic.
Pepenele roșu este foarte bogat în citrulină, un aminoacid folosit de către organism pentru crearea unui alt aminoacid - arginina - folosit pentru eliminarea amoniacului din organism și pentru producerea de oxid nitric. Oxidul nitric nu numai că relaxează vasele de sânge, ducând la scăderea presiunii sângelui, ci este și component al medicamentului Viagra folosit pentru prevenirea disfuncțiilor erectile.
Este o sursă excelentă de vitamina C și o bună sursă de vitamina A, antioxidanți carotenoizi, licopen.
Acești antioxidanți puternici călătoresc prin corp, neutralizând radicalii liberi.
Este bogat în vitamine din complexul B, necesare pentru producerea de energie. Este o bună sursă de vitamina B6, B1, magneziu și potasiu.
Pa, pa.

10 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Deoarece e recomandat consumul fructelor pe stomacul gol, lubenita nu face exceptie, dar trebuie consumata moderat datorita diurezei(urinari dese). Contine vitamina A, C, vitamine din complexul B, licopen, magneziu, potasiu, antioxidanti.Deoarece contine peste 90 % apa, curata rinichii de reziduurile acumulate.

| Rizer a răspuns:

Este o sursa foarte buna de dezintoxicare a organismului, continutul mafe de apa ajuta ca diuretic pentru tratamntul rinichilorsi aparatului urinar, sa se manance cam2kg de pepene verde pe zi fara samburi si fara coaja!

| mircea a răspuns:

Lubenita, sau pepenele cu miez rosu, obisnuit, contine pana la 90 % apa dulce si numai buna pentru caldura asta. Poti sa mananci pana te spargi, ca face o diureza...

| Fuxy a răspuns:

Se spune ca lubenita ajuta lasanatate si la frumuseteduc si duce la dezintoxicarea benefica a organismului. Contine 94% apa si are efecte binefice asupra sanatatii inimii. Miezul de langa coaja este bogat in:
Siliciu care imbunatateste activitatea pancreasului, fiind esential in stabilirea calciului in organism si in fortificarea sistemului osos. Se spune ca pepenele este bogat in vitamine de aceea daca manca 2 felii trebuie sa renunta la una din cele 3 mese si 2 gustari. Eu renunt la cele doua gustari deoarece tot un fruct mananc. Adica unii spun ca de fapt lubenita e leguma. Ma rog asta e! Nimeni nu a zis ca pepenele rosu are efecte negative daca e consumat pe stomacul gol. Acum cateva saptamani mancam lubenita la micul dejun, iar mama imi spunea ca e mai bine sa mananc la micul dejun decat seara.

| doinisor a răspuns:

Curata rinichii si are efect diuretic este foarte sanatoasa

| antonemarian a răspuns:

Sal. Acum am citit din ziar ceva, dar nu pot sa ma apuc sa postez deoarece ii foarte mult de scris. Dar in mare... Ajuta foarte mult, la rinichi, stomach ( adica daca ai ulcer, face bine), Are numai efecte pozitive, DAR CRED CA NU E BINE SA MANANCI FOARTE MULTA PE STOMACUL GOL big grin

| alexboy a răspuns:

Ajuta la:vara este buna cand este rece
efecte negative:nu de fiecare data mai mult dimineata
vitamine:da are multe vitamine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mananci o felie din aia, te saturi, nu mai ti-e foame o vreme laughing si nici nu te ingrasi defel.Iti cureti organismul, are multe vitamine si e excelenta pe caldurile astea.Partea proasta e ca daca manaci un pic mai mult de o felie, mergi des la pipi in ziua aia straight face bine, nu stiu daca toate persoanele patesc la fel, eu asa am patit straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.topsanatate.ro/......26945.html
Nu manca pe stomacul gol ..mananca o felie -doua dupa pranz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu tocmai tin o cura de detoxifiere numai cu cruditati timp de 10 zile si la fel fac de vreo 6 ani incoace.In cele 10 zile mananc zilnic intre 2-4 kg lubenita si restul numai cruditati fara sare zahar sau alte codimente si sla besc vazind cu ochi in primele 5 zile dau jos 1 kg pe zi iar apoi 1 kg la 3 zile. asa ca lubenita este super buna si pentru cura de slabire. ATENTIE nu mai mult de 10 zile pe an.