| camelia1812 a întrebat:

Kiwi la ce ajuta? ce vitamine contine? Va place?

Răspuns Câştigător
| Aurelia_6050 a răspuns:

" Conform unor studii recente, kiwi este fructul cu cele mai multe substante nutritive din categoria fructelor importante; de exemplu, kiwi contine mai multa vitamina C decat o portocala.
Kiwi contine o gama larga de substante nutritive:
- luteina, o substanta care este apreciata din ce in ce mai mult pentru eficacitatea ei in reducerea riscului de aparitie a cancerului, a bolilor de inima si in prevenirea cataractei. Kiwi este considerat a fi, dupa porumb, fructul cu cea mai bogata sursa de luteina.
- kiwi contine toate tipurile de fibra care protejeaza impotriva bolilor de inima, a diabetului, cancerului, etc.
- cuprul este un mineral cu rol vital in procesul de crestere a copiilor pentru ca ajuta la intarirea oaselor, la dezvoltarea creierului si la construitea sistemului imunitar.
- kiwi contine mai mult potasiu decat bananele; potasiul ajuta la functionarea eficienta a inimii si are un rol semnificant in controlul presiunii arteriale.
- alte minerale si substante: magneziu, fier, calciu, vitamina E, B6, C, acid folic, magneziu, crom, potasiu.
Nu uitati ca semintele de kiwi sunt cele care incorporeaza toti nutrientii - proteine, vitamine, minerale. "

Da, mie imi place mult.

7 răspunsuri:
| Daiana90 a răspuns:

Conform unor studii recente, kiwi este fructul cu cele mai multe substante nutritive din categoria fructelor importante; de exemplu, kiwi contine mai multa vitamina C decat o portocala.
Kiwi contine o gama larga de substante nutritive:
- luteina, o substanta care este apreciata din ce in ce mai mult pentru eficacitatea ei in reducerea riscului de aparitie a cancerului, a bolilor de inima si in prevenirea cataractei. Kiwi este considerat a fi, dupa porumb, fructul cu cea mai bogata sursa de luteina.
- kiwi contine toate tipurile de fibra care protejeaza impotriva bolilor de inima, a diabetului, cancerului, etc.
- cuprul este un mineral cu rol vital in procesul de crestere a copiilor pentru ca ajuta la intarirea oaselor, la dezvoltarea creierului si la construitea sistemului imunitar.
- kiwi contine mai mult potasiu decat bananele; potasiul ajuta la functionarea eficienta a inimii si are un rol semnificant in controlul presiunii arteriale.
- alte minerale si substante: magneziu, fier, calciu, vitamina E, B6, C, acid folic, magneziu, crom, potasiu

| Daiana90 a răspuns:

Il ador si e si cel mai sanatos fruct:X:X:X

| BlackRainbow a răspuns:

Pai Kiwi contine vitamina C ca toate citricele

:] Lipsa vitaminei ce produce sangerarea gingiilor
scade rezistenta antiinfectioasa a organismului
Da este un fruct destul de gustos si foarte sanatos ^^

| ani63 a răspuns:

Este un foarte bun antioxidant con.vit cmai mult ca portocala, magneziu, calciu, potasiu, b6, vit.e.este mai sanatos ca orice fruct. bunnn!

| cristianpopa a răspuns:

Pe langa tot ce contine bun, mai e si alcalin. De obicei fructele sunt acide, din cauza zaharului din ele (banane, mere, struguri, pere, etc). Iar acidul ce face, arde. Orice fruct manacm, sa fie si ceva bazic lanaga, kiwi de exemplu, graprefruit, lamaie. Sanatate! Si da, imi place, tocmai am mancat unul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am gasit aici http://www.gradinamea.ro/Kiwi_3019_550_1.html tot ceea ce doreai sa stii;). PS, nu prea-mi place kiwi.

| mitzu_1644 a răspuns:

Da imi place are vitamina C