| dejeeet a întrebat:

La degetul mare de la picior mi sa in rosit si umflat si s-a facut si o carnita langa margine dar mai inauntru si e si sange si puroi, si parca in colt sus am ca o mica batatura sa spun asa, si degetul este umflat destul si mai jos de locul ala, ce este mai exact? si pot sa ma tratez acasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Care e legatura cu categoria?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o infecție. Ca să o cureți, poți la chirurgie. Dacă nu o faci, se întinde în sus și ai probleme.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, incearca sa cureti zona foarte bine, cumpara niste rivanol de la farmacie si pune acolo. Dupa cateva ore incerci sa strangi iar si sa cureti iar si iar pui rivanol acolo.
Daca stau la tara ar merge si Marul lupului, o planta care se gaseste pe acolo, fiarta si pusa peste rani ajuta extrem de mult. Tin minte asta de la bunica big grin