| Cuuukii a întrebat:

La hernia ombilicala cand e pusa plasa mai are praporul? ce se intampla cu el? pe bunica mea a pus-o sa semneze inainte mai multe chestii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BGDs a răspuns:

Le hernia ombilicala se monteaza o plasa pe partea interna a abdomenului si se fixeaza de peritoneu si muschi. Plasa are rolul de a "captusi" peretele abdominal si de a il sustine, pentru a nu se rupe iar. "Praporul" cum ii zici tu e de fapt peritoneul care captuseste organele si nu se scoate. Hartiile alea pe care le-a semnat bunica ta reprezinta acordul ei de a se opera si de a isi asuma riscurile in cazul in care ceva nu merge bine. E doar un protocol pe care il semneaza toti oamenii inainte de a se opera

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu ce numesti tu prapor, dat fiind ca acest organ se gaseste strict la mamiferele patrupede si deci nu la om. Daca te referi la oment, acesta poate fi sau nu, in functie de necesitati. Daca te referi la peritoneul parietal, acesta ramane pe loc, dar nu mai poate asigura contentia abdomenului. Bunica ta trebuia sa citeasca atent si sa ceara lamuriri daca nu a inteles ceva inainte de a semna.