| GEORGEL2012 a întrebat:

La o persoana decedata ii mai creste parul, barba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da. Chiar si timp de o saptamana, uneori si mai mult.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Superstitii! Dupa moarte celulele care le fac sa creasca se descompun. Atata doar ca parul si unghiile rezista mai mult in pamant decat carnea si mai putin ca oasele.

| CuriousStuff a răspuns:

Ets2oltromania are dreptate. Nu mai creste nimic dupa deces. Dar pielea incepe sa isi piarda din apa (se usca) si se retrage, astfel dand senzatia ca unghiile si parul (care nu au continut asa mare in apa) cresc. Dar de fapt e doar o iluzie. Nu cresc cu adevarat.

| Clorox a răspuns:

Teoretic da...
Practic, nu prea am vazut laughing

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Am vazut ca da. Nu stiu explicatia.

| asperger3 a răspuns:

Oficial nu deoarece pielea are ca si intentie de a se descompune(adica dispare pielea, intra in descompunere corpul, apoi raman oasele, iar oasele dupa mii de ani se transofrma intru-n fel de nisip)
Sper ca ai inteles.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru asperger3):

Intrebarea se refera la primele zie, pana la inmormintare.

| asperger3 a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Am inteles. Pielea practic se retrage. Nici vorba de crescutul parului, a unghiilor, etc.
Doar avem impreisa.
Sper ca ai inteles acum
Deci nu creste.