| S†®£p§¦L§ a întrebat:

La scoala toate fetele au primit nise pliante despre cancerul de col uterin.si vineri ne da niste fise pe care sa le completam daca suntem de acord sau nu sa facem vaccinul anti hpv.pentru prevenirea cancerului de col uterin.si nu stiu ce raspuns sa dau. daca o sa patesc ceva de la acel vaccin.peste nu stiu cati ani?sad.pentru ca am citit pe net si multe fete s-au imbolnavid de la vaccinul ala.si mi-e frica.

Voi ce ati alege?
DA sau Nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ForeignO a răspuns:

Salut! Esti din Braila? Eu da, ne-a dat si noua la scoala. Eu am decis sa nu-l fac tot din cauza faptului ca am citit pe net .despre. Nu stiu ce raspuns sa-ti dau. Stiu ca esti o fata desteapta si o sa-ti urmezi inimioara ta. Dar depinde si de alegerea parintilorwinking

Mult noroc!

16 răspunsuri:
| SweetCandy a răspuns:

Http://www.revistafelicia.ro/......001892.htm

sper sa iti fie de folos:) in locul tau nu as mai sta pe ganduri:)

| nuxerette a răspuns:

Oooh...nu dramatiza...Stiinta a progresat mult. Vaccinul sibleaza papilomavirusurile de tip 6, 11, 16 si 18 transmisibili pe cale sexuala, responsabili de 78-84% din cazurile de cancer de col. Poseda eficacitate maxima daca nu ai avut contact sexual pana la administrarea vaccinului, dar asta nu insemna ca nu are efet daca ai activitate sexuala. Nu ai de ce sa iti fie frica, s-a muncit mult pentru acest vaccin si nu a fost lansat pe piata daca nu se mizeaza mult pe el. Eu, personal, l-as fii facut, numai ca am depasit de mult varsta si conditiile...

| ariana_5123 a răspuns:

Eu, l-am facut am cerut si eu o parere aici si au fost pareri pro si contra. Pot sa iti spun ca este recomandat sa ai sub 26 de ani si vaccinul costa 1480 de lei. Eu l-am facut ieri si inca nu simt nici o schimbare, sper sa nu patesc nimic rau.Decizia e ta. Pa pa

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Toti profesorii ne-au zis ca e o porcarie. ce sa mai cred? thinking oricum, eu am ales sa nu-l fac happy

| ☼loli☼ a răspuns:

Buna :* am vorbit cu mama despre vaccinul asta si ea a zis ca cel mai bine e sa NU. Spune ca uneori apar tot felul de complicatii si ca e o tampeniehee hee si a zis ca oricum daca ai grija de viata ta sexuala nu patesti nimic. (mama e medic)

| S†®£p§¦L§ explică:

@alllinna. poe noi abia acum ne-a anuntat copil.chatterbox
Nici una dintre niu nu a facut vaccinu ala tampit.chatterbox

| S†®£p§¦L§ explică:

@alllinna.nu am spus ca vaccinu ala e degeaba. dar axista si riscuri totusi...

| S†®£p§¦L§ explică:

@dorutza. da sunt din braila.smugkiss

| dadaaaaa a răspuns:

Si eu am primit pliante si zic Nu am vb si cu parinti si NU.am diriga de bio si a zis ca daca ar fi in locul nostru nici ea nu ar face tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A patit cineva ceva dintre colegele tale? ca vaccinul asta nu este de astazi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai nu mai faceti ca babele alea, cu drobul de sare, aia au muncit 30 de ani la perfectarea acestui vaccin crezi ca degeaba?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La orice exista riscuri si daca treci strada, mergi linistita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu stiu de ce trebuie sa raspunda pacientul care este tabula rassa la capitolul tulpini de virusi, cum poate sa spuna el da sau nu la o injectie asupra tulpinii 14 care caracterizeaza HVP (prescurtare despre care unii n-au absolut habar )Exista 15 tipuri de HPV oncogene (cauzatoare de cancer) care pot duce la cancer de col uterin; unele din cele mai frevente sunt HPV 16, 18, 31, 35, 39, 45, 51 si 52.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesorii vostrii nu au facut anatomopatologie, nuxerette cea care v-a raspuns, este medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as alege Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Riscuri sunt pentru tot, sa iesi pe strada, sa faci sex, sa mananci (te ingrasi, poti sa te ineci).
Uita-te la articolul despre vaccinul asta pe www.despreboli.ro
Sa fii sanatoasa