| Cryssy a întrebat:

Buna tuturor. Am si eu o problema. Adica as vrea sa va cer sfatul. La noi la liceu ne-au intrebat pe fete daca suntem de acord sa facem vaccinul impotriva cancerului de col uterin. Si nu prea stiu ce sa fac. Mentionez ca am aproape 16 ani. happy Vreau si eu niste sfaturi va rog frumos! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, sincer eu una nu l-as face.Nu am increderein acest vaccin exact cum nu am nici in cel impotriva gripei porcine. E adevarat ca e mai usor sa previi decat sa tratezi, dar de ce nu au descoperit si un vaccin impotriva celorlalte forme de cancer. Cel mai bine e sa te informezi corect in privinta acestui vaccin si sa hotarasti singuta ce crezi ca e mai bine pentru tine.

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu iti recomand sa-l faci daca esti virgina, iar daca ai avut contacte sexuale sa te testezi de HPV si, daca nu esti insarcinata, de asemenea sa-l faci. Vaccinul este foarte bun si te va proteja de o boala foarte grava.

| Arthur a răspuns:

Este bine sa il faci.

| mariazet45 a răspuns:

A fost o emisiune astazi pe antena 2 cu doi renumiti medici care au spus ca ei si-au vaccinat fetita in urma cu 6 luni, ca vaccinu este pe piata de 7 ani a fost testat si nu are reactii adverse. Imi pare rau ca nu mai sunt la varsta la care sa il pot face, dar as fi mai sigura pe vaccin decat pe testul papanicolau facut in cine stie ce conditii. Ati fost niste copii fericiti, ati avut ocazia sa va vaccinati de rubeola, rujeola, heaptita si cine stie ce alte vaccinuri ale copilariei, nu stiti ce inseamna sa faci rujeola, sa ai varsat de vant sa te scarpini si sa risti sa ramaii cu semne pentru ca medicina a avansat si ti-a oferit asemenea ocazie, profita si de aceasta ocazie sa fii sigura ca nu vei avea astfel de probleme.Maine dimineata la ora 7 emisiunea de la antena 2 este in reluare, vizioneaza aceasta emisiune si convige-te ca e bine sa faci acest vaccin.

| valy a răspuns:

Parerea mea.stai in banca ta si dal dreku de vaccinwinking

| hamsterx a răspuns:

Si la noi in liceu ne-au intrebat acelasi lucru, dar nu l-a facut nimeni big grin... din cate am auzit nu e bun, si cu el si fara el e acelasi lucru. te pup:*

| Zambet a răspuns:

Eu una nu am fost de acord de la inceput cu el. Si la noi a fost la fel. Nu l-a facut mai nimeni. Parerea mea este sa nu il faci.Plus ca daca nu ti-ai inceput viata sexuala este mai putin probabil infectia cu virusul ce cauzeaza cancerul. Mama ta ce zice? E de acord? Sfatul meu este sa nu il faci. Bafta!

| Zambet a răspuns:

Atunci ramane alegerea ta! Banuiesc ca la varsta asta nu ai inceput inca viata sexuala, nu? In fine. Alegerea ta.Eu in locul tau nici nu m-as agita atat. Pur si simplu NU!winking

| HappyPills a răspuns:

Nu ti-as recomanda sa il faci, inca este in faza de testare...nimeni nu stie sigur ce reactii adverse are, ei sunt in cautare de cobai, altfel, de ce ar face GRATUIT un vaccin de 200 si ceva de euro?

| Bianca206 a răspuns:

Eu una nu l`as face, la mine in scoala nu l-a facut nimeni, se zice ca au murit persoane din cauza vaccinului. e alegerea tahappy

| DeMentaa a răspuns:

Nu sunt de acord cu el

| Diiana232997 a răspuns:

Si pe noi ne-au intrebat dar pe noi ne-a sfatuit cineva sa nu-l facem pentru ca e mai mult rau decat bun. Daca il faci este posibilitatea sa ramai sterila, sa te simti rau, sa ramai paralizata.Sunt cazuri, noua ne-a aratat cinevahappy. Dar fiecare cum vrea, eu te-as sfatui sa nu-l faci.

| Psycho a răspuns:

Si pe noi ne-au intrebat.de la mine din clasa nu s-a inscris nicio fata sa si-l faca.nu stiu.eu nu mi l-am facut.
aa si...am auzit ca daca nu mai esti virgina, nu e bine sa ti-l faci. dar banuiesc ca nu e cazul la tine.nu?
oricum, eu cred ca poate aparea cancerul indiferent ca faci sau nu vaccinul thinking

| Cryssy explică:

@Just an angel sad Mama nu zice nimic. Nu este prea informata despre acest lucru. straight face

| Cryssy explică:

@HappyPills poate au anumite interese nu stiu

| Cryssy explică:

@I miss u!; x nu. nu mi-am inceput viata sexuala. happy

| gaga_5261 a răspuns:

La orice vaccin au existat riscuri! Cand eram obligatii sa facem toate acele vaccinuri cand eram mai mici pentru tuberculoza si alte alea. E Adevarat ca au existat si copii care au ramas paralizati, sau tot felul de lucruri. DAR TINE CONT "In Romania suntem pe primul loc la mortalitate" din lume din cauza acestui cancer.

Si nu a murit nimeni de acest vaccin! Si eu sunt in aceeasi dilema sa=l fac sau sa nu-l fac!

Dar cred ca-l voi face!

| gaga_5261 a răspuns:

Primul vaccin impotriva cancerului de col uterin a fost lansat oficial si in Romania. Vaccinul este disponibil in farmaciile din toata tara si se adreseaza in special tinerelor cu varste cuprinse intre 16 si 26 de ani care nu si-au inceput viata sexuala.
Silgard, primul vaccin recombinant tetravalent impotriva virusului papiloma uman (HPV), a fost lansat oficial in Romania si se adreseaza in primul rand tinerelor de 16 - 26 de ani care nu si-au inceput viata sexuala. Potrivit producatorului, compania Merck Sharp & Dohme, Silgard este singurul vaccin care previne cancerul de col uterin, leziunile precanceroase, verucile genitale si alte afectiuni cauzate de cele patru tipuri de HPV (6, 11, 16 si 18), atunci cand este administrat persoanelor care nu au fost infectate cu aceste tipuri de virus. In functie de sfatul medicului si de rezultatele testului Papanicolau, vaccinul poate fi recomandat si femeilor de peste 26 de ani si confera imunitate organismului, impotriva afectiunilor amintite, pentru tot restul vietii.

5 femei mor zilnic in Romania de cancer de col uterin
In Romania, cancerul de col ucide cinci femei in fiecare zi, iar in Europa 40. Tara noastra se situeaza pe primul loc pe continent in ceea ce priveste mortalitatea prin cancer de col uterin. Aceasta reprezinta a doua cauza de mortalitate prin cancer la femeile din Romania (dupa cancerul de san) si prima cauza de mortalitate la femeile tinere (25 - 44 de ani). In Romania, cazurile de cancer de col se inmultesc alarmant, aproximativ 20-30 de cazuri noi la 100. 000 de femei, situatie similara cu cea din tari subdezvoltate din Africa, Asia si America de Sud.
Ingrijorator este faptul ca rata mortalitatii prin cancer de col uterin in Romania se afla intr-o continua crestere, de la 15, 68 cazuri/100. 000 de femei in 1982, la 31, 5 cazuri/100. 000 de femei in anul 2000.
Conform Organizatiei Mondiale a Sanatatii, rata mortalitatii in Romania este de 2-2, 7 ori mai mare decat in majoritatea tarilor Europei Centrale si de Est si de 6, 3 ori mai mare decat media tarilor UE, mortalitatea ridicata prin cancer de col uterin fiind cauzata de diagnosticarea tardiva a bolii (cele mai multe paciente sunt diagnosticate in faza de cancer invaziv).

Vaccinarea previne aparitia cancerului de col uterin
„Infectia cu virusul papiloma este foarte raspandita, peste 50% dintre femei si barbati infectandu-se cu acest tip de virus cel putin o data in viata.
Infectia are o incidenta mai mare la adolescenti si la adultii tineri, rata infectarii fiind mai mare la persoanele sub 25 de ani. Vaccinarea sistematica a adolescentelor ofera o solutie pe termen lung pentru profilaxia cancerului de col uterin si a celorlalte afectiuni date de subtipurile 6, 11, 16 si 18, fiind extrem de utila pentru tarile in care nu exista un program eficient de depistare si tratament a leziunilor precanceroase, situatie valabila si pentru tara noastra", a declarat prof. dr. Adrian Streinu-Cercel, directorul Institutului „Matei Bals" din Bucuresti.

Cat costa Silgard, vaccin impotriva cancerului de col uterin
Schema de vaccinare cuprinde trei injectii administrate pe parcursul a sase luni (0, 2, 6 luni). Fiecare din cele trei doze necesare costa in jur de 450 de lei, vaccinul nefiind compensat de Casa de Asigurari de Sanatate. Achizitionarea vaccinului se poate face doar pe baza de prescriptie medicala, la recomandarea medicilor de familie sau a specialistilor (ginecologi, pediatri).

Atentie: Vaccinul are eficienta maxima si imunizare de 100% numai la tinerele care nu si-au inceput viata sexuala!

| alina92637 a răspuns:

În lume, peste 600 de femei mor în fiecare zi datorită cancerului de col uterin. Chiar dacă nu crezi că o astfel de boală te-ar putea afecta şi pe tine, e mai bine să ştii despre ce e vorba!

Cancerul de col uterin nu este o boală ereditară, chiar dacă multe femei au această impresie. Este, de fapt, cauzat de un virus numit Human Papillomavirus, sau HPV. Este un virus la care pot fi predispuse mai ales femeile tinere. De fapt, există peste 100 de tipuri de HPV, dintre care 30 pot ataca zona genitală. Unele dintre afecţiunile care pot fi cauzate de HPV pot fi extrem de grave şi îţi pot pune viaţa în pericol.

E drept că majoritatea femeilor diagnosticate cu cancer de col uterin au între 35 şi 55 de ani, dar multe dintre ele au fost infectate cu HPV în tinereţe. Femeile până în 30 de ani sunt mai vulnerabile, pentru că au corpul încă în dezvoltare. Testele Babeş-Papanicolau făcute cu regularitate pot diminua riscul dezvoltării cancerului de col uterin.

Acest virus poate afecta şi bărbaţii. Întrucât nu există semne ale infectării, multe persoane nu ştiu că îl au şi că îl transmit mai departe. Se poate transmite prin orice contact sexual care implică contactul organelor genitale. De aceea, este important să-ţi iei din timp măsuri de protecţie!

Întreabă un medic de încredere despre vaccinul care te poate ajuta să previi cancerul de col uterin şi alte boli cauzate de unele tipuri de HPV. Nu lăsa o astfel de boală să-ţi afecteze viitorul! poate informatia asta te ajuta sa iei o decizie! eu zic sa-l faci!

| cacata pe ea a răspuns:

In toate scolile elevele sunt intrebate daca doresc sa faca vaccinul de col uterin. Eu cred ca cel mai bine ar fi sa te consulti si cu parintii.Am o prietena care si-a facut vaccinul si s-a simtit rau 1 saptamana nu putea dormi noaptea o dureau toate alea... deci e alegerea ta dar ar fi bine sa-ti consulti si parintii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vaccinurile sunt menite sa va sterilizeze. Nu fa un astfel de vaccin pentru ca are mercur (thimerosal) in el si risti sa paralizezi sau sa mori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... daca as fi in locul tau nu l'as face
j la noi la liceu ne-au intrebat daca il facem si nu l-a facut nimenihappy
dar cum zic si ceilalti e alegerea ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu mi l-am facut. Nu m-am hotarat inca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vaccinurile sunt menite sa va sterilizeze. Nu fa un astfel de vaccin pentru ca are mercur (thimerosal) in el si risti sa paralizezi sau sa mori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt Alina : alte forme de cancer nu sunt determinate in proportie de 98 % de un virus, asa cum e cazul cancerului de col care e dat de HPV!
Sfatul meu e sa te vaccinezi, nu va mai exista multa vreme posibilitatea sa faci asta gratis, iar 15 milioane nu sunt de colea pentru nimeni.