| Kidu a întrebat:

Hei!
Astazi la scoala dirigintele ne-a dat niste pliante despre cancerul de col uterin, iar maine trebuie sa-i dam raspunsul daca acceptam sa facem vaccinul sau nustraight face
Voi ce ziceti?
Sa fac sau nu vaccinul?
thinking
Mama deocamdata a spus NUhee hee
Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Niciun vaccin nu oferă protecție 100%, indiferent despre ce vaccin ar fi vorba.
Când vine vorba de o administrare medicamentoasă, trebuie pus accent foarte mult și pe efectele adverse, nu numai pe beneficiile administrării. Aici este o mare lipsă de comunicare.
Eu sunt sceptică asupra acestui vaccin.
Pa, pa.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu ti-ai inceput viata sexuala, eu iti recomand sa-l faci.
Bianka, e o minciuna ce spui tu acolo si sa-ti fie rusine! Exista un singur deces in lume cauzat cu certitudine de acest vaccin, mult mai putine decat dupa vaccinul de poliomielita sau TBC si pe astea le-ati facut deja.
Eu cred ca mama ta este gresit informata de persoane rau-voitoare si nepasatoare care lanseaza idei ca Bianka. Ar fi bine sa o rogi sa mearga sa vorbeasca cu medicul de familie sau cu ginecologul ei inainte de a lua o decizie. asa va intelege ce bine enorm iti face vaccinandu-te chiar daca vaccinul e insotit de un oarecare risc (ecivalent cu riscul administrarii unui comprimat de paracetamol).

| CristineDelaruss a răspuns:

Niciun caz! eu nu am luat. stii de ce? 50% din copii mor.

| Emeraude a răspuns:

Mamica ta este prost informata, sau chiar neinformata. Eu daca as fi avut sansa asta l-as fi facut cu siguranta, cand eram eu in clasa a 4a, inca se mai murea pe capete si toata lumea statea cu mainile-n san. Stii, nu poti fi sigur de nimic daca nu incerci si riscurile oricum exista in mai toate tipurile de medicatie, vaccinare, etc.Plus ca Bianka este foarte prost informata, nu te mai lua dupa orice cuvant pe care il spun ca papagalii cei de la stiri, nu este adevarat ca 50% dintre copii mor, doar un singur caz a fost confirmat ca urmare a administrarii dozei de vaccin contra cancerului de col uterin, deci informeaza-te mai bine inainte de a raspandi informatii ce pot induce in eroare! Si eu sunt de parere ca ar fi bine sa consulti totusi un medic (de familie) sau ginecolog, el te va lamuri si vei stii ce-i mai bine pentru tine! Totul pentru stiinta laughing (glumeam tongue)

| dragutza a răspuns:

Mai bine nu il faci(parerea mea)! nici eu nu l-am facut anul acesta, nici o colega nu l-a facut! chiar si in ziare a zis ca multe adolescente au murit din cauza vaccinului de col uterin, astia ne pun sa facem vaccinelea astea doar ca sa vada ce efecte au, noi suntem ca un fel de "cobai"...nu stiu parerea mea...acum faci cu doresti!happy

| Andruza a răspuns:

Nu eu nu il fac deoarece pana iti incepi viata sexuala nu te va proteja pana atunci eu zic sa nu il faci ca cine stie dupa aia eu nu il fac

| Tso a răspuns:

Am pus si eu o intrebare legata de acest vaccin si una dintre utilizatoarele acestui site mi-a spus ceva foarte interesant. De fapt vaccinul nu ne protejeaza de cancer, ci, teoretic, de virusul care il cauzeaza. Dar, tinand cont de faptul ca virusul are mai multe tulpine, putem sa ne protejam de o boala si sa manifestam o alta.

Eu una nu cred ca l-as face.

| mada. a răspuns:

Eu zic sa'l faci:-)si sa ai grija dupakiss

| mariazet45 a răspuns:

Parerea mea e sa il faci, trebui sa gandim si in perspectiva, romanu nostru nu s-a gandit niciodata asa departe sa ii fie bine peste 20 ani, intodeauna a gandit abia pentru ziua de maine. Am vazut o emisiune cu dr Strainu Cercel si cred ca toti cei care au vazut acea emisiune vor face acest vaccin, vei fi protejata de acest virus pentru intreaga ta viata, nici nu stii ce norocoasa esti ca ai aceasta posibilitate, parintii tai ar trebui sa se gandeasca ca fiica lor nu va sta cu frica infestarii cu acest virus. Am inteles ca acest virus se ia si daca nu ai relatii sexuale doar prin atingerea organelor genitale mana infestata dati seama cati factori de risc sunt mai ales ca baietii nu vor fi vaccinati dar vor fi purtatorii acestor virusi. Daca vei face acest vaccin vei fi IMUNA la cancer de col. Trebuie sa avem incredere in stiinta si mai ales in medicina, chiar si o injectie este riscant de facut asta inseamna sa nu o mai facem? Acest vaciin creeaza imunitate la cancer de col.Aceasta este parerea mea, decizia apartine familiei tale si tie, vei face ceea ce crezi de cuviinta. Acest vaccin mai devreme sau mai tarziu tot il vei face, daca va fi mai tarziu va trebui sa faci inainte alte teste pentru a vedea daca nu esti deja infectata, daca doamne fereste atunci cand vei face aceste teste se va constata ca esti infectata ce iti va raspune mama ta. Intreab-o acum.

| mrproffesor a răspuns:

Intr-un fel e spre binele tau intr-un alt fel daca nu esti bine documentata in tipul de riscuri nu are si anumite riscuri asa ca e cam de 50%

| S†®£p§¦L§ a răspuns:

Si noi am am primit la scoala pliande cu vaccinu asta.si am decis sa-l fac.smug.sunt singura din clasa sau chiar din scoala care il face...big grin.toata lumea zice ca e riscant.in unele tari din europa sa facut vaccinu` obligatoriu.winking.eu zic sa-l faci.winking.nu cred ca exista posibilitatea sa patesti ceva de la el.winking
pana la urma hai sa fim sinceri.cred ca toti ati facut vaccinu ala anti gripal.si daca da.ati patit ceva? ati murit? v-ati imbolnavit?laughing. e un vaccin ca toate celelalte.nu mi se pare atat de riscant. daca era atat de riscant atunci dc statu` la oferit gratuit in scoli?batting eyelashes. pot sa stiu si eu?waiting.
Eu zic sa-l faci.winking.
Mult noroc si multa sanatate.kiss

| ana0metalhead a răspuns:

Daca as fii in locul tau as zice Nu ca mie una urasc vaccinurile... dar este spre binele tau! fa ce crezi ca trebuie!

| eu_4890 a răspuns:

Si eu te sfatuiesc sa nu l faci. o prietena de-a mea a murit din cauza acetui vaccin...nici pe mine nu ma lasa mama sa l fac...este asistenta medicala.

pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai acest vaccin a omorat nu stiu cate fete! trebuie ta daca t vaccinezi!
Si puteti sa'; mi dati 20000 de stupizi! copilele alea nu au murit degeaba!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit prea multe despre el anul acesta! nu e sigur!
citeste si u aici!
http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=5267

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=6015
si daca ai timp citeste http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=5684&lang=RO
:) ff interesant.
mai mult decat pliantele care mint

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu l'am facut acum 3 luni... Pana acum totul e ok! Fa'l!