| Xonia a întrebat:

La simptomele mele as putea avea apendicita?
Cand alerg ma doare in partea dreapta, dau nu jos, ci sub coasta, uneori foarte putin mai jos
SI uneori cand merg(dar foarte rar)ma doare pur si simplu sub coasta in partea dreapta
Deci pot avea apendicita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu ai apendicita. In apendicita ai dureri in capul pieptului, la ombilic sau jos in dreapta, dureri care se agraveaza de la o ora la alta. In maxim 3 zile de la primul semn faci peritonita si ai febra mare, stare generala alterata, dureri abdominale violente.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nickolass25, majoritatea copiilor si tinerilor spunca durerea in apendicita a debutat in capul pieptului sau periombilical si abia apoi s-a localizat in fosa iliaca dreapta. Am vazut zeci de cazuri care acuzau dureri serioase de "stomac" si aratau in epigastru, iar la palpare sareau in sus daca ii atingeai in fosa iliaca dreapta. De altfel, exista o logica, daca tinem cont de plexurile nervoase abdominale.
Am lucrat 7 ani in urgenta, cabinetul de chirurgie, stiu ce vorbesc, nu te grabi sa ma acuzi aiurea.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Deci nu ai apendicită.
Învaţă să respiri, asta este problema ta. Indiferent că ai un efort fizic susţinut sau nu inspiră pe nas şi expiră pe gură, aşa nu "se mai pune splina".
Dacă nu constaţi nicio ameliorare este cazul să te vadă un medic pentru investigaţii.
Sănătate.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

In locul pe care il descri tu este fierea si ficatul.Este posibil sa ai crize de colecist(fiere). In cazul in care este fierea ar trebui sa simti dureri si in spate, in zona rinichiului drept. Daca ai apendicita poti verifica astfel:atunci cand ai durerile respective, te asezi pe pat in pozitie orizontala si ridici piciorul drept la 90 de grade, apoi il lasi incet, incet pana jos. Daca nu poti face acest lucru fara mari dureri, este de vina apendicele.Metoda asta am vazut-o intr-o tabara cand medicul de acolo a verificat daca o fetita avea criza de apendicita sau altceva!

| dannys a răspuns:

Stai pe spate si ridica piciorul drept in sus la 90 de grade si vezi daca te doare in partea dreapta. Daca te doare ai apendicita.

| YukiMrM a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie asta ceva timp si m-a lasat de la o vreme.

| nickolass25 a răspuns:

Brigaela, unde ai vazut tu sa te doara in capul pieptului daca ai apendicita? Tu stii ce-i aia apendicita? Iar tu lore, nu mai face pe desteapta sa zici ca te doare la incheietura piciorului. Eu sunt de meserie asistent medical si va rog sa cititi asta: Primul semn al apendicitei acute este durerea abdominală spontană cu localizare
periombilicală sau în hipogastru, rareori severă sau colicativă (cu crampe intermitente, supraadăugate).
După o perioadă variabilă între 1-12 ore (mai frecvent 4-6 ore) durerea se localizează în fosa iliacă dreaptă (în caz de poziţie anatomică normală a apendicelui). Se schimbă caracterul durerii, ea devine constantă şi progresivă. Această schimbare a localizării şi caracterului durerii este cunoscută sub denumirea semnului Kocher şi este observată la aproximativ 60% din pacienţi. În celelalte cazuri apendicita se începe cu durerea în zona
localizării apendicelui. De obicei, apariţia durerii este precedată de anorexie, iar vărsăturile reflexe apar în 75% din cazuri.
Constipaţia ce precede durerea se observă la majoritatea pacienţilor, dar în caz de localizare atipică a apendicelui (retrocecală, pelvină sau mezoceliacă la copii) se poate întâlni
diaree. Succesiunea apariţiei simptomelor (anorexia, urmată de durerea abdominală şi vărsătură) este importantă în diagnosticul diferenţial. Semnele generale în apendicita necomplicată sunt: temperatura 37, 5-38°C, pulsul normal sau uşor accelerat.
Pacienţii cu apendicită preferă poziţia antalgică în supinaţie, cu coapsa dreaptă în uşoară flexie, iar mobilizarea şi tusea accentuează durerea. Participarea abdomenului la mişcările respiratorii este diminuată. Limba este saburală, uşor uscată. In caz ca ai aceste simptome, iti recomand sa mergi la medic de urgenta, pentru a primi in timp util tratamentul de specialitate. Multa bafta, si daca faci control, sa ne spui si noua care a fost diagnosticul, ok?winking Succes. happy

| Im.GIulee a răspuns:

E durere de ficat cred. apendicita este mai jos. In orice caz si aici ar putea fi o problema asa ca vorbeste cu parintii, sora, catelul etc.

Sper ca n-ai nimica happy

| Alii a răspuns:

Eu am facut operatie de apendicita.Nici macar nu poti sa mergi dar sa alergi, si te doare toata partea dreapta(picior, mana, in partea dreapta jos) si iti ie greata.Mergi la doctorwinking

| slipknot a răspuns:

Nu, e doar din cauza efortului, asa mai mi se intampla si mie uneorihappydeci stai linistita ca nu e nimic gravwinking

| Dizzydizz a răspuns:

In niciun caz
Ai putea sa te duci l un medik dr ew zic ca nu
se int s te doara pentru ca obosesti
Asta mi se int mie
POate fi ficatul

| Barbie_9607 a răspuns:

Sub coasta este ficatul, atunci cand alergi sau mananci prajeli, grasimi si daca ai probleme cu ficatul te doare sub coasta. Nu cred ca e apendicita pentru ca pe tine te doare sub coasta nu la incheietura piciorului. Dar te sfatuiesc sa consulti un medic! sigur te va scapa de aceasta problema! bafta!

| blablablaa a răspuns:

Cand ai apendicita.ai si greata. Mergi la doctor!

| aumih16 a răspuns:

Nu este apendicita! este altceva! da ma rog! nu comentez mai mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Durerea de la apendicita de cele mai multe ori radiaza. Te poate durea in stanga sau sus, nu neaparat unde ai vazut tu incizia la operatii. Deci e foarte posibil, dar mai bine te duci la un control, sa nu faci peritonita sau sa fie de fapt altceva happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inniciun caz trebuie sa te doara jos si sa ti se lase pe picior

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai apendicita dar ar trebui sa-ti faci un contorl la medic de urgenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare daca am apendicita si nu ma mai doare si daca ma operez de apendicita pot muri sau e mai bine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred.eu am fost operata de apendicita acum 3 luni...si cand ai apendicita nu te doare sub coaste.si la apendicita trebuie sa ai greturi...deci nu e.si pe toata lumea cand alearga il doare sub coaste