| aelina a întrebat:

La sindromul cushing poti primi medicamente de slabire?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Sigur faci un tratament supravegheat de catre un endocrinolog. Nimeni n-o sa-ti dea medicatie ca sa slabesti. Poti doar sa intrebi medicul daca iti este permisa dieta Dukan, pe baza de proteine. Eu asta o recomand pentru ca la mine a functionat foarte usor, fara infometare si rapid. Daca e de acord medicul, iti dau detalii dupa aceea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru michelia):

Eu nu i-as recomanda diete, sunt stupide in general, iar slabit rapid = si mai stupid. Slabirea se face lent, controlat, cu o alimentatie sanatoasa pe care o poti tine toata viata ( spre deosebire de diete care au doar perioade de timp )

| michelia a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu stii ce inseamna sindromul cushing?! Fata asta e atit de disperata incit ar lua pastile ca sa slabeasca. Cum sa-i vorbesti ei, care are sigur peste 120 de kg despre alimentatie sanatoasa si slabire lenta? Stiu ce parere ai despre Dukan, ai mai postat-o odata si e parerea ta, poate documentata. Mie personal nu mi-a modificat analizele. Am avut emotii doar pentru rinichi datorita nitritilor dar am respectat hidratarea cu apa plata si a fost ok. Am terminat dieta de citeva luni, maninc echilibrat si ma simt bine. Mie mi-a folosit ( am slabit aproape 10 kg) si o recomand.
Sfatul tau este pentru oamenii sanatosi care vor sa-si mentina silueta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru michelia):

"Am terminat dieta de citeva luni", vezi, asta e principalul motiv pentru care sunt anti-diete, ca sunt doar pe o anumita perioada. O "dieta" adevarata ar trebui s-o poti tine toata viata, pentru ca ar trebui sa-ti asigure o alimentatie variata, cu de toate, inclusiv grasimi ( da, ai nevoie de grasimi pentru o viata sanatoasa, dar in cantitati mici si grasimi sanatoase ).

Si legat de dukan, stiu personal oameni care s-au ingrasat la loc dupa si au avut probleme. Si nu inteleg motivul pentru care sa ai "emotii" sau sa-ti privezi corpul de carbohidrati ( cea mai importanta sursa de energie a corpului).

Sfaturile mele NU sunt doar pentru cei care vor sa-si mentina silueta, ci depinde, in cazul asta sunt pentru slabit.

Eu cu alimentatie sanatoasa ( nu aberatii gen multe fructe si legume sau nu mai manca dupa ora 19 sau alte tampenii ) am slabit de la 102 la 85, mancand de toate ( inclusiv carbohidrati ).

Cu un deficit caloric slabesti fara probleme si fara sa-ti fortezi corpul cu diete pe perioade "limitate" si slabesti constant. Si cu ocazia asta iti inveti si corpul tau, ce sa mananci pentru slabit sau mentinere, eu acum imi cunosc corpul atat de bine incat pot face cantarul sa arate 2 kg mai putin a doua zi sau 3 kg mai putin in 3 zile.