| lovee2015 a întrebat:

La varsta de 12 ani este indicat sa iei anticonceptionale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu, esti mult prea mica

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se iau AC la 12 anişori!

Toate cele bune!

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ai menstruatie si este foarte neregulata pentru reglarea ei ai putea folosi INELUL NUVARING care se introduce in vagin pentru 21 de zile si in acest rastimp te apara de o sarcina dar are pe langa rolul de contraceptiv are si rolul de a regla ciclul menstrual si nu produce posibilele efectele nocive ale pastilelor AC.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Pai,la 12 ani nu este cam devreme? Depinde ce problema ai, daca este voeba despre prevenitrea unei sarcini, imi pare rau de tine. La 12 ani nu este o varsta potrivita, daca este vorba de menstruatie, nu cred ca este cazul.La ce iti trebuie anticonceptoinale? In mod normal, nu prea ai voie sa iei, dar depinde, daca este urgent, se poate. Dar depinde de caz. Spune-mi, care este problema, la care ai nevoie de anticonceptionale?