| Anonimbizz a întrebat:

Este indicat sa consum anticoncepționale dacă fac dragoste mai rar?

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mai bine fă dragoste doar după căsătorie și atunci folosește prezervative, nu dereglează corpul femeilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Anticonceptionalele sunt indicate pentru evitarea conceptiei unui copil. Ele te apara doar de o posibila sarcina si trebuiesc luate zilnic!

Dar, o masura sanatoasa de protectie pentru sex este prezervativul, care te apara si de o sarcina nedorita si de boli cu transmitere sexuala!
Apoi, prezervativul este singurul mod de protectie toatala care nu are efecte secundare pentru femeie si nu-l musca sau doare pe barbat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca administrarea pastilelor AC care contin hormoni nu se face in scop terapeutic, in vederea reglarii unui ciclu menstrual neregulat la un ciclu menstrual regulat de 28 de zile, atunci nu este recomandat s-a se foloseasca aceasta metoda ca metoda principala contraceptiva. Sunt si alte metode care sunt foarte eficiente chiar daca se folosesc doar ocazional si nu in mod permanent. Multa sanatate!

| neutrino a răspuns:

Anticonceptionalele sunt recomandate pentru femeile care au o activitate sexuala regulata, nu din cand in cand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca faci dragoste mai rar, indicat ar fi sa consumi alcool, nu anticonceptionale.