| Ioana736261 a întrebat:

Buna, va rog frumos îmi puteți spune totul despre anticoncepționale? Ce sunt, la ce sunt de folos, de la ce vârsta este indicat sa le iei și dacă este nevoie de prescrierea unui medic pentru a le lua.

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Inafara de prezrrvativ toate mijloacele de contraceptie sunt si avortive adica si daca se produce conceptia, opresc fixarea ovului fecundat ib uter, deci inaintea Creatorului reprezinta crima, pentru ca din momentul cinceptiei orice copil primeste un suflet etern. Uciderea luu aduce blestem peste trupul si suflerul mamei luu.Eu cand am aflat am renuntat la anticinceptionale dupa 5 luni de folosire a lor.Doar sexul in cadrul casatoriei e binecuvantat de Creator.Cel mai indicat e sa nu folosesti deloc anticonceptionale.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ania):

Anticonceptionalele NU sunt avortive, fiindca ele nu ucid nimic, doar previn producerea ovulatuiei.
Asadar, daca un ovul nu se ma formeaza, nu are ce sa fie fecundat si nici ce sa ucizi.

Va rog mult sa mai aprofundati lectia cu anticonceptionalele, fiindca aveti lacune.

| gogugogugogu a răspuns:

Pe scurt: sunt pastile care trebuie luate zilnic, de preferinta la ora fixa si care iti pun ovarele pe pauza, nu mai ovulezi si astfel nu mai ramai insarcinata. Mai multe detalii gasesti pe link-ul postat de alt user care ti-a raspuns.

| Anuskaa a răspuns:

Nici nu sti ce sunt dar vrei sa iei? Da e nevoie de medic, de ginecolog, daca nu stii ce medic prescrie. Dar mai bine fara anticonceptionale.