| Adix232 a întrebat:

Am si eu o intrebare despre ceaiul de sunatoare.
De 2 zile consum ceai de sunatoare pentru a trata gastrita si nu stiu cat de mult / de des / de concentrat sa beau pentru a nu interveni contraindicatiile sau altele. daca stie cineva va rog sa-mi spuna cate cani sa beau pe zi si cat de concentrate sa fie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tynnna a răspuns:

Daca este ceai la plicuri maxim 2 plicuri la o cana normala ca marime (mie mi se pare ca iese prea "apa chioara" daca pun decat unul). Daca ai planta, o lingura de flori sau cat iei in varfurile degetelor, o ciupitura mai mare. Eu cred ca 2 cani pe zi sunt suficiente. Alte persoane beau ceai in loc de apa, dar sunt bolnave de ceva mai grav. Gastrita se trateaza si cu pastile nu doar cu ceai. Presuspun ca nu ai fost la medic daca nu ti-a zis nimeni cat de des sa bei ceaiul asta. Eu am avut ulcer gastric si pe langa ceai -nu mai stiu de care- am luat mai multe pastile printre care si Omeran. E un pansament pentru stomac, foarte bun daca ai dureri. Poti intreba la farmacie daca poti sa il iei fara recomandarea medicului. Eu il iau de fiecare data cand imi revin durerile. Insanatosire grabnica! happy