| sopranaCadaverica a întrebat:

Laptele anuleaza efectul pastilelor de orice fel?
De exemplu am luat tablete de supt Propolis C cu echinaceea si nu stiu daca devin ineficiente cand beau lapte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu anulează nimic, sunt legende urbane.

| Celcestietot a răspuns:

Eu stiu ca laptele asimileaza mai greu in contact cu niste suplimente.

| Bizon95 a răspuns:

Lactatele si MAI ALES ouale crude sunt... COAGULANTE
adica coaguleaza diverse OTRAVURI din stomac (PUTERNIC RECOMANDATE CAND AI INGHITIT ORICE OTRAVA: otrava de soareci, arsenic, beutura, antigel, detergent de vase, etc.)... dupa aia te rahatesti galusti, DAR, e mult mai bine decat sa mori, NU CREZI?!? big grin

asa ca e posibil ca multe chestii care nu sunt otravuri sa fie coagulate la fel

propolis, vitamina C, echinaceea, nu ar trebui sa se incadreze DELOC in categoria de mai sus, dar, nimic nu e imposibil!

| Speranta12 a răspuns:

Laptele nu anuleaza efectul, doar inhiba intr-o oarecare masura absorbtia corecta a medicamentului, si asta se intampla mai mult in cazul antibioticelor. Produsele din lapte constituie surse de ioni divalenti, gen calciu si magneziu care creeaza complexe neabsorbabile impreuna cu antibioticele, iar eficienta terapeutica va fi diminuata. Pe cand, Propolis C e inofensiv in cazul asta.