| fsdfdsfdsf a întrebat:

Laptele ingrasa? :p Nu de alta dar sunt la cura, si nu prea-mi vine sa beau apa asa an' proasta, si mai degraba as bea lapte :d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alecs871 a răspuns:

Ma gandesc acum, daca exista un aliment care sa nu ingrase, adica care sa nu contina grasimi sau carbohidrati; orice aliment contine grasimi sau carbohidrati dar acum depinde de fiecare cum le foloseste ca sa nu le consume. Si fructele, legumele si grahamul, si ele contin grasimi dar in cantitati mici care le ia corpul pentru a efectua procesele involutare (bataia inimii, reflexe...). Si laptele contine grasimi de la 0, 1 % grasimi, 1, 5% si 3, 5% dar daca tu faci miscare (adica nu stai pe scaun sau in pat toata ziua) nu vei avea nicio problema, adica macar sa mergi zilnic cel putin jumate de ora pe jos (sa folosesti energia) sau daca e sa faci si un sport e deja prea binehee hee
Deci laptele nu ingrasa daca ai manualul de utilizare (miscare zilnica).

16 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Suntem singura specie de pe pamant care bea/mananaca laptele altor specii; de asemenea suntem singura specie care bea lapte in afara de varsta copilariei. Daca ai vreme sa citesti vezi linkul acesta http://www.soothe.ca/articole/articol_50_laptele_osteoporoza.htm
Imi place laptele, beau si eu cate un phar cand si cand, dar o fac cu masura; tu ai nevoie de apa ca sa indepartezi toxinele si reziduurile pentru a face cura mai efectiva. Deci bea apa an' desteapta, e mai sanatos. Iar daca vreo prietena, din cele mai curioase, te-ntreaba "Ce bei, draga?", tu raspunzi "Apa plata, draga, la temperatura camerei, cu o felita de lamaie! Pentru toxine, stii!" - Nu e cool?

luciana
| luciana a răspuns:

Daca este din acela slab in grasimi, cred ca Nu ingrasa, dar cel mai bine pentru a slabi este, sa consumi cat de multe ceaiuri calde, iar dimneata cand te scoli, sa bei pe stomacul gol, un pahar de apa cat suporti de calda, ca sa topesca grasimile de peste noapte. In curele de slabire se recomanda minim 2l de apa (ceai) /zi. Este benefic sa te hidratezi si prin eliminarea apei sa inlaturi din organism si toxinele ce se acumuleaza. Cu bine, Lucien.

daniela
| daniela a răspuns:

Incearca lapte degresat sau cat mai putine grasimi, cel cu etichete albastre sau verzi au sub 1, 5% grasimi.

| unicka a răspuns:

Cel cu grasime ingrasa, du-te la o farmacie naturista si gasesti lapte dietetic.

| octavianpas a răspuns:

Bea gel de aloe si ceai din muguri de aloe si-ti si detoxifici organismul.

| ღ♥ღuLyღ♥ღ a răspuns:

Pai nu stiu daca ingrasa, dar eu stiu ca trebuie sa bei apa. Dar daca nu vrei sa bei apa asa stoarce niste lamaie in apa si poti sa bei asa ca o limodatawinking

| ramonaky25 a răspuns:

Nu ingrasa si face si bine cate 1-2 pahare pe zi.si daca nu-i poti bea incontinuu apa, incearca si cu cate un ceai (neindulcit) cu lamaie, suc natural de fructe (stors de tine) sau limonada(fara zahar). Baftahappy

| amandina_9414 a răspuns:

Daca este mai gras, ingrasa. si cand zic mai gras ma refer ca are 3, 5 %, 1, 5% sau 2%. dar daca vrei sa nu ingrase cel mai bine ia cu 0, 1%

| andreiyo50 a răspuns:

Laptele nu ingrasa.

| andreiyo50 a răspuns:

Laptele UHT este cel mai slab. Se gaseste la supermarket.

| dia_2587 a răspuns:

Nu ingrasa daca consumi unul care are un procent scazut de grasimi. Dar depinde si de cantitate, de fapt orice aliment in stare solida sau lichida ingrasa daca este consumat in cantitati mari.

| TheToxicNightmare a răspuns:

Nu, daca nu are grasime. Dar in general laptele nu ingrasa. Sport la cura!happy. fundita?happy

| primaru a răspuns:

Da dar ia lapte semidegresat

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci laptele ingrasa doar in cantitati mari...laptele semidegresat mancat dimineata cu cereale integrale este cel mai ok pentru a manca sanatos cand esti la dieta(un bol de lapte cu cereale e suficient). o dieta prea drastica poate conduce la o anemie foarte severa.corpul tau probabil era obisnuit in cantitati mari si reuseai sa te mentii.imaineazati singura ce inseamna sa scazi cantitatile si sa adaugi putina miscare in plus...automat vei incepe sa pierzi in greutate ceea ce e mai ok sa o faci pe o perioada mai lunga decat una rapida.grabindute nu vei reusi altceva decat sa pierzi f repede cateva kilograme care le vei recupera cand vei renunta sa zic pentru o perioada foarte scurta la dieta. deci treptat va fi cel mai ok si cel mai sanatos.chiar si o casa o ridii caramida cu caramida deci ai mare grija iar ce iti spune unu altu ca asa e mai bine sau nu, sa stii ca nu e adevarat.fiecare corp raspunde in mod diferit la fiecare tip de dieta sau exercitiu.noroc si sper ca te va ajuta ce ti-am zis