| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de raspuns urgent!
Laptele ingrasa? laughing Nu ma refer la laptele praf ci lapte natural happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| hinaty♫ a răspuns:

Da, in exces.happy
Dar o cana, sau doua pe zi mergehappy.
Sa nu bei laptele cu alt ingredient pentru ca asa ingrasa.

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Lapte praf normal are 498 calorii/100g
Lapte vaca integral are 67 calorii/100g
Lapte vaca degresat are 50calorii/100g
Lapte de capra are 67calorii/100g
Lapte de oaie are 113 calorii/100g
Deci, poti alege singura! dupa cum vezi, numarul de calorii pe 100 gr. de lapte integral de vaca (sau cel de capra ) este apropiat de cel al laptelui de vaca degresat! Este mai sanatos sa consumi lapte de vaca integral sau de capra decat cel de oaie sau laptele praf!

mira
| mira a răspuns:

Da, laptele contine grasimi si consumat in exces ingrasa. Exista insa lapte degresat recomandat adultilor, nu copiilor.

| marya a răspuns:

Nu in nici un caz! Laptele face oasele mai puternice si la atunci cand suntem copii trebui consumat lapte mult!

| FeFy` a răspuns:

Se aude ca ingrasa, dar cel mai mult calciu il ai in lapte. Asa ca bea lapte in continuare. Fiindca este sanatos!

| Christa a răspuns:

Laptele ingrasa pentru ca acesta este foarte bogat in materie grasa si in calorii. Insa, laptele degresat nu contine atat de multe calorii. happy

Răspuns utilizator avertizat
| dianadienutza142 a răspuns:

Nu ciar, exista pe ambalajul laptelui cat la suta ie de gras, da ca nu vrei sa riste sa te ingrasi din cauza laptelui ia din ala la 15% grasimi.

| BcB8989 a răspuns:

Din cate am auzit eu...NU. Daca vrei sa slabesti, te sfatuiesc sa mananci alimente bogate in iod.

| udya a răspuns:

Nimic nu ingrasa in cantitati moderate.trebuie sa limitezi consumul caloric in functie de activitatea care o ai.Gasesti pe www.csid.ro