| IceMan37RD a întrebat:

Lecitina ajuta la intensificarea activitatilor creierului? Are efecte contrare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ca intrebuintare medicinala, soia este recunoscuta pentru capaciatea de a stimula scaderea colesterolului, imbunatatirea functiilor cerebrale si a memoriei, mentinerea sanatatii ficatului sau scaderea in greutate. Desemenea, medicii specialisti sustin ca acest supliment ajuta la ameliorarea anumitor conditii medicale ca artrita, mentinerea sanatatii parului si a pielii, tratamentul pentru afectiuni ale vezicii biliare, dezvoltarea sistemului reproducator, alaturi de imbunatatirea performanetelor fizice si a rezistentei sistemului muscular. Lecitina are si efecte secundare. Vezi mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/diete/suplimente/efectele-secundare-ale-lecitinei

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Da. Reducerea capacitatii de memorare pe termen lung. Dupa oprirea tratamentului creierul sufera un fel de sevraj si se simte o scadere a capacitatii de memorare pe termen lung.