| 4evergentleman a întrebat:

Lenea e o boala psihica? Sau e un efect al depresiei cronice?
Cum poate fi combătută lenea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lenea e o boala cronica, deseori avand inceputul in copilarie.
Poate fi combatuta prin munca la norma.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

3. Cu motivație.

| doctorandus a răspuns:

Lenea poate fi efectul unor boli fiziologice sau psihice, dar nu intotdeauna. De la natura, majoritatea oamenilor inclina catre lene, mai rar oameni carora chiar le place sa munceasca (workaholics). Asta este determinat de evolutia omului: cu exceptia unor momente in care trebuiau sa depuna mari eforturi pentru a vana animale, oamenii stateau si se odihneau mare parte din timp.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Si ca sa-ti dau un exemplu, eu tabla inmultirii am invatat-o doar pe jumatate. De ce? Pentru ca pentru cealalta jumatate inversez cifrele si revin in jumatatea de care o stiu. Si in general cei care sunt buni la matematica stiu ca la greu reusesti daca aplici un truc de calcul.

| 4evergentleman explică (pentru dullcat):

Cred că din cauza depresiei se trage lenea și de depresie nu prea am cum sa scap până nu mă acept total pe mine așa cum sunt.

| doctorandus a răspuns (pentru 4evergentleman):

Depresia nu e o chestie de acceptare sau neacceptare. E mai complicat decat atat.

| 4evergentleman explică (pentru doctorandus):

Da,știu că o am de multi ani și cunosc foarte bine fenomenul.

| sabin89 a răspuns:

Lenea nu e o boală. Nu o găsești pe lista bolilor în nicio carte de psihologie. Ea poate reflecta o lipsă a încrederii în sine; sau o lipsă a respectului de sine. Sau poate fi, pur și simplu, cauzată de lipsa motivației, asta la rândul ei fiind cauzată de înclinația spre plăceri mai mult decât spre activități utile.