| KaterinaPetrova a întrebat:

Lipom de grasime in piept! daca imi face anestezie locala simt ceva sau nu? cei care au avut asemenea anestezii/operatii! funda:-ss.sa-si spuna parerea doar cei care stiu sigur.multzam

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sotul meu a avut mai multe lipoame.Lui i-a anestezie locala la fiecare lipom.L-a durut putin injectia, dar suportabil.Nu trebuie sa te temi.Lui i-a scos mai multe odata.Sanatate!

| fabiola a răspuns:

Nu simti decat dupa ce piere efectul anesteziei! Oricum medicii chirurgi stiu mai bine ce fel de anestezie sa-ti faca. Sunt curioasa totusi de ce au decis operatia:este dureros, este de volum mare?

| Kazimir a răspuns (pentru fabiola):

Nu mai da informatii eronate. Nu chirugii efecuteaza anestezia (fie ea locala sau totala) ci doctorii de la ATI

| fabiola a răspuns (pentru Kazimir):

M-am referit la nivelul deciziei care se ia in acest tip de interventie...ca acolo decizia este luata intre medici chirurgi si anestezisti -este problema lor si nu a pacientului!

| alexandraalis a răspuns:

Nu, doar atunci cand ti se face anestezia, colegul meu a mers cu fetita de 5 ani la medic si a operat-o de lipom de grasime la ochii.

| Kazimir a răspuns:

Nu o sa simti mai nimic... asta daca o sa foloseasca xilina cel mai folosit anestezic local impreuna cu lidocaina. Si lipomul nu se opereaza ci se extrage grasimea cu o seringa happy dont worry u`ll be fine

| Kazimir a răspuns:

Tu ori esti ori faci pe proasta. ti-au zis toti de aici ca nu doare si tu intrebi daca doare? straight face mai bine sa-ti faca anestezie totala si sa te lase asa...

| KaterinaPetrova explică:

Punctul de grasime e mic cat unghia de la degetul mic...ma doare?crying( daca a facut cineva sa mi zica:-ss

| KaterinaPetrova explică:

Arata-mi tu mie unde scrie nu simti nimic.nu te doare.zic altcevaoh go on

| aryana1991 a răspuns:

Anestezia locala iti va amorti zona respectiva dar vei fi constienta.la anestezia totala habar nu ai ce e cu tine. oricum dupa operatie ai sa vomiti de la anestezie.eu asa am patit la anestezia totala.