| Girly97 a întrebat:

De ce unele operatii de plombare se efectueaza fara anestezie locala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Operatie? Sau pur si simplu o simpla plombare de masea?
Odata ce nervul este scos, dupa celelalte proceduri poti fi facute si fara o anestezie, deoarece nu se mai simte durerea dupa (doar pe langa gingie).
Inainte stiu ca nu se mai facea anestezie la unele cabinete (la stat) dupa ce iti scotea nervul. Dar mai noi, cam toti fac asta, pentru ca asa asigura clientul ca nu mai simte durere si asa vin mai multi clienti.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nervul e scos sunt cazuri în care anestezia nu e necesară.

| Frank51 a răspuns:

Pentru ca nu doare, si daca doare este suportabil, vorbim de carii mici.

| siriusblack98 a răspuns:

Este la cererea pacientului. Ai dreptul sa ceri anestezie locala iar dentistul are obligatia sa se conformeze.

| zilog a răspuns:

Din zgarcenie ca sa ramana dentistului cat mai multi bani ca si profit
pentru ca o anestezie il costa si pe el 30 lei hai 40 lei
si asta inseamna multi bnai pentru el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu este ok sa iti faca anestezie pentru orice carie micuta. Atata timp cat durerea e suportabila nu iti va face nimeni anestezie. Din cate am vazut, se face anestezie doar in cazurile in care este afectat nervul.

| Balalau95 a răspuns:

"operatii"?!?
orice trebuie taiat se face numai cu anestezie, PUNCT
ca o plomba sau alte cateva chestii cu care nu se ajunge la nerv se pot rezolva fara anestezie, e alta mancare de peste