| anonim_4396 a întrebat:

Am fost internat in spital, nu m-am simtit prea bine intr-o seara, am mancat mult si nu mi-a cazut bine. Am facut analize si cand am iesit doctorita a spus ca sa tin regim ca pot da in hepatita. Pe foaia de externare scria rezultatele, si undeva am citit " hepatita reactiva ". Am cautat pe google nu prea am gasit detalii... Asta ce inseamna ca am heptatita sau e cum a zis doctorita ca pot da? Si pot da usor sau? va rog frumos sa imi spuneti daca stiti... astept rapsunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

Simplu ai hepatita in tine doar ca virusul doarme, nu e activ, dar datorita exceselor se poate activa. Tutut, mancare nesanatoasa (prajelile in special) sucurile gen cola. Sau si mai grav mizeria.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca nu ai o infectie virala, dar ca ficatul tau este obosit in urma unor excese (alimente, alcool, dulciuri, grasimi, sucuri sau medicamente toxice pentru ficat). Trebuie ca macar 2 ani sa tii un regim usor: fara alcool, fara sucuri, fara dulciuri concetrate, fara prajeli (carne, peste, oua, cartofi), fara carne tocata. Totul fiert sau inabusit, multe lactate, maxim doua oua pe saptamana fierte tari.

| smaranditza a răspuns:

S-ar pute sa fi purtator sanatos al virusului hepatitei; adica ai virusul in corp, dar deocamdata este "inactiv"; cred ca din cauza asta ti-a spus tanti doctor sa fi atent (hrana, tutun, bautura alcoolica, ore tarzii+ efort fizic); ficatul este fff important in organismul nostru, dar daca clacheaza, e de bai! daca iti bati joc de el, se cam razbuna; asa incat incearca sa il refaci, si sa ti-l patsrezi cat mai sanatos. Poti incerca tratamente naturiste, nu sunt deloc de neglijat, in primul rand pentru ca nu mai supui ficatul la un nou efort(acela de a fi tinta unor chimicale, asacum sunt medicamentele!).
Multa sanatate si... ai mare grija de tine!