| DoriB20 a întrebat:

Locuiesc intr-un camin studentesc deoarece sunt in perioada anului universitar.In camera aerul este uscat si cald si deja din prima saptamana am buzele crapate si gatul uscat si dureros.Ce as putea lua? Sunt ceva siropuri sau spray-uri? Iar pentru buze ce balsam recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De maine nu vei mai avea aer uscat in cameră.

| alina2k18 a răspuns:

Pentru buze imi place Carmex cand sunt crapate sau atoderm levres de la Bioderma pentru ingrijire zilnica.
Pune cate un borcan cu apa pe pervaz, un prosop umed pe calorifer sa cresti putin umiditatea, niste plante in ghiveci daca nu ai posibilitate sa cumperi un aparat special.

| TheGentleman a răspuns:

Ia-'i un umidificator. îl pui pe noptieră, pui apă cu uleiuri esențiale și ar trebui să-ți fie mai bine happy

| Bizon95 a răspuns (pentru TheGentleman):

Da, umidificator e solutia, fara, degeaba dai cu orice ai da, pentru ca repari ziua ce o sa se strice la loc noaptea, eventual daca ai un telefon cu senzori de umiditate sa verifici umiditatea (S8+ al meu are)

eu mi-am luat umidificator cu ultrasunete, insa inainte puneam cutii de conserve pline cu apa pe calorifer, dar NU merg atat timp cat nu merge caloriferul (se evapora cu viteza melcului turbat)