| Smurf a întrebat:

Luna asta mi-a intarziat aproape 2 saptamani, iar in rest imi vine ba la 28 de zile, ba cu o zi, doua intarziere.Anul trecut, tot in februarie mi-a intarziat 10 zile.Ma gandesc sa fie oare din cauza stresului, ca am fost in sesiune? Sau poate am racit? Deci si anul asta, si anul trecut exact in aceeasi luna mi-a intarziat foarte mult.Anul trecut cand am vazut ca intarzie atat, am fost foarte speriata, am facut un test, a iesit negativ si m-am mai linistit un pic, dupa care seara mi-a si venit.Am 23 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In prinicipiu, stresul poate provoca intarzieri, dar de pana la 5 zile. Totusi, am auzit si de intarzieri mai mari din vina unui stres major (nu sesiune, mai degraba moartea cuiva drag, un accident al persoanei, etc). Totusi, orice femeie stie ca o intarziere ed 10 zile a menstrei, indiferent de conditii, impune consult ginecologic in cel mai scurt timp. Asa ca du-te repejor la medicul tau ginecolog fiindca deja ai amanat cam mult.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pe lângă stres poate fi efectul negativ al medicației, disfuncție hormonală, răceală, etc.
Ceaiul de crețișoară este un stimulent hormonal natural care reglează menstra!
Sănătate.
Pa, pa.

| Esperança a răspuns:

Stresul este o cauza a intarzierii, ai putea fi si racita, dar orice ar fi 2 saptamani intarziere e cam mult. Nu este normal, iti recomand sa consulti un specialist pentru un examen clinic riguros.
Sanatate!

| GabiiHaș a răspuns:

E posibil sa fie de la stres.

Răspuns utilizator avertizat
| soldatzyka a răspuns:

Poate fi si din cauza stresului,de la frig, de la o raceala, daca ai luat anticonceptionale in trecut sau pastila de a doua zi iti poate deregla organismul. Un control ginecologic si un test pap ar fi indicate. Prin exact acelasi chin am trecut si eu luna trecuta si ieri mi-a spus medicul sa merg sa imi fac testul pap care sper sa iasa bine.Te pup si ai grija de tine :-)

| amoramor a răspuns:

Pai fa si acum un test, doua, vezi cum ies. Se poate sa fi si racita, se poate sa fie si de la stres. Consulta un medic ginecolog sa vezi ce se intampla.