| Andreea_Laura_1995_ZEqj a întrebat:

Dacă am făcut un test de sarcină la 3 săptămâni după ultimul contact sexual si a iesit negativ există posibilitatea să fiu însărcinată? Au trecut cam 2 luni și ceva de atunci... În fiecare lună mi a întârziat câteva zile gen 3-4 zile dar mi a venit și mi a curs la fel de mult... Dar sunt speriată acum că nu știu dacă sunt sau nu... Mă gândesc că în fiecare lună mi a întârziat poate de la dereglarea hormonala că abia ce mi am început viața sexuala... Acum mă simt balonată și îmi chioraie stomacul. Oare sunt balonată?
Și încă o dată vreau să știu dacă există riscul să fiu însarcinată chiar daca am avut menstruatie (eu zic ca la fel ca inainte ) și testul a fost negativ?
Help me, dau fundă

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este posibil ca din cauza stresului sa se deregleze complet ritmul normal de viata.Somnul iti reface partial comportamentul insa nu total deoarece esti efectiv "terorizata" de aceste ganduri complet nefondate care revin iar si iar. Orice gand "stresant" ti-ar dispare daca ai posibilitatea si "libertatea" de a iti efectua un test de sarcina pe baza analizei de sange al carui rezultat nu poate fi pus la indoiala sau interpretat deoarece indica in procente existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG. in cazul tau nu exista efectiv posibilitatea de a fi insarcinata.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti fi foarte linistita ca totul este in regula din moment ce toate dovezile iti indica acelasi lucru.Menstruatie normala din toate punctele de vedere, test de sarcina efectuat conform instructiunilor. Pentru linistea ta definitiva ai putea face cea mai precisa testare de sarcina cea prin analiza de sange al carui rezultat este in proportie de peste 98 % sigursi neinterpretabil. Din cele expuse se poate trage o singura concluzie si anume ca 100% nu esti insarcinata.

| Gabygabyb3 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Buna, am văzut ca te pricepi pe aceste subiecte îți pot scrie te rog din suflet in privat?

| SkyPilot a răspuns:

Daca menstruatia a fost similara ca si culoare, volum, durata celor dinainte, este improbabil sa ai asa-numita menstruatie falsa. Aproape sigur ca nu esti gravida. Intarzierile nu sunt relevante, foarte putine femei au ciclul perfect la timp. In general testul de sarcina ar trebui repetat la 3 zile, uneori poate sa iasa fals negativ. In cazul tau insa, nu cred ca are rost decat pentru linistea ta sufleteasca.
Balonarea are alte motive.

| Andreea_Laura_1995_ZEqj explică:

Corbulalbrosu, am senzatia ca atunci cand sunt stresata imi bate inima super repede si se simt bataile si in stomac, plus ca imi vine sa beau mereu apa, de mancat nu prea mananc, nu am pofta, ma balonez foarte putin dar dimineata cand ma trezesc e normala (slaba cum era inainte), nu asa ca daca eram insarcinata in 3 luni atunci cand "sugeam" burta nu mi se vedeau coastele? Oare sa ma stresez ca tot as putea fi insarcinata?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andreea_Laura_1995_ZEqj):

Este posibil ca din cauza stresului sa se deregleze complet ritmul normal de viata.Somnul iti reface partial comportamentul insa nu total deoarece esti efectiv "terorizata" de aceste ganduri complet nefondate care revin iar si iar. Orice gand "stresant" ti-ar dispare daca ai posibilitatea si "libertatea" de a iti efectua un test de sarcina pe baza analizei de sange al carui rezultat nu poate fi pus la indoiala sau interpretat deoarece indica in procente existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG. in cazul tau nu exista efectiv posibilitatea de a fi insarcinata.

| Andreea_Laura_1995_ZEqj explică:

Deci nu am de ce să mă stresez atâta nu? Probabil de la stres numai am nici pofta de mancare, dar beau super multa apa gen 3 litri pe zi