| Tzt a întrebat:

Luna viitoare ma duc la mare si exact in perioada aia imi va veni menstruatia cum pot sa intarzii menstruatia, avand in vedere ca eu am 15 ani si nu mi-am inceput viata sexuala? Am inteles ca sunt pastile, dar nu stiu daca pot lua adolescentele asa ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua nici un fel de pastile (oricum trebuia sa le incepi cel putin cu 3 luni inainte si sunt interzise la varsta ta). Foloseste OB-uri mini si expune-te cat mai putin la soare.

| Mara a răspuns:

Eu nu cred ca ai cum sa o intarzii...calendarul biologic trebuie sa isi faca treaba, nu ai cum sa il "pacalesti"

| andreeaaa1 a răspuns:

Intreaba-ti mama si poate ea te va ajuta eu nu stiu ce sa spun ca mie inca nu mi-a venit

| RфZaημtzα a răspuns:

Cu`. vitamina ca!big grin

| ihaterain a răspuns:

Eu am auzit ceva de vitamina K cum ca ar face menstruatia sa intarzie dar mai bine te duci la un doctor

| medgirl a răspuns:

Uff ma regasesc in situatia ta, numai ca plec peste 2 luni, asa ca daca afli ceva, si merge spune-mi si mie prin mesaj, te rog mult!

| salangwayongseo a răspuns:

Nu incerca nimic de capul tau. intreba un doctor.sa eviti sa stai prea mult la soare.

| madleine a răspuns:

Buna tamy,

Ca nu opresti menstruatia poti folosi tampoane O. B., care se introduc in vagin si nu vei avea probleme garantat.Ideea e sa le schimbi cat mai des. Exista posibilitatea de a opri menstruatia intr-o luna cu ajutorul anticonceptionalelor.Pentru mai multe informatii, insa, mergi la ginecolog si iti va spune exact daca pentru varsta ta este indicat si ce este de facut mai departe.