| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o mare problema... mi-a intarziat menstruatia 3 zile adica trebuia sa-mi vina pe 7 luna aceasta sau mai devreme de 7.Nu mi-a intarziat niciodata.Trebuie sa plec la mare saptamana viitoare si nu stiu ce sa fac sa-mi vina de acum? ma puteti ajuta va rog frumos, mentionez ca nu mi-am inceput viata sexuala

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru 3 zile nu e o mare problema. Daca mai intarzie 2-3, du-te la ginecolog (se poate chiar daca esti virgina) sa vezi care e cauza dereglarii. Cat despre mare, stai linistita, se pot face atat de multe la mare 2-3 zile cat e sangerarea mare, incat n-o sa te plictisesti chiar daca esti in perioada aceea acolo.

| DenissaDeea a răspuns:

Daca nu ti ai inceput viata sexuala, nu ai motive de ingrijorare, poate fi o dereglare hormonala/o raceala/uneori unor femei i se intampla sa intarzie menstruatia si 14 zile de la o raceala sau o dereglare hormonala, oricum cred ca trebuie sa iti vina, daca in decurs de 7 zile maxim nu tia venit menstruatie, e bine sa mergi de urgenta la un medic ginecolog, pentru a vedea cauza intarzieri menstruatiei.

| Lorenyk a răspuns:

Du-tela ginecolog. el te poate sfatui ce sa faci. nu prea exista metode sa iti vina mai repede, dar asta poate fi o dereglare hormonala si trebuie tratata, iar ginecologul iti spune exact ce sa iei, ca sa nu-ti mai intarzie si alta data. daca iei vreo pastila sau ceva care sa te ajute sa iti vina mai repede (nu stiu exact ce, ca nu ma pricep), ia in calcul faptul ca exista riscul ca apoi sa nu iti mai vina in nicio luna la timp, sa ti se deregleze complet. mergi la ginecolog ca el iti va da mai multe lamuriri.